13 Ноември 2024сряда16:49 ч.

Черна дупка

/ брой: 11

автор:Светлана Велева

visibility 2510

Бизнесът отново може да излезе на протест, предупредиха работодателските организации. Причината пак е същата - цената на тока и неслучилите се реформи в енергетиката. Това въпреки уверенията на министър Петкова, че енергетиката е един от най-реформираните сектори.
Единствените "реформи" към момента са пожелателните и "козметична" намеса в сектор ВЕИ - мораториум върху присъединяването към мрежата на нови производители на ток от биомаса. За останалите ще продължим да си плащаме преференциално. За основните проблеми, които продължават да тегнат - също. Октомври миналата година бизнесът предложи план за намаляване на разходите на енергетиката от 32 мерки. Почти нищо от тях не се случи, не се и работи по тях. Фактът, че някои бяха толкова крайни като предложение за фалит на НЕК и изкупуване на американските централи от държавата, показва, че вече никой не се надява нещо да се промени.
Обещаната пътна карта за реформи в енергетиката още не е представена. Липсва анализ на изграждането, неправомерното присъединяване на ВЕИ и дейността им - напр. фотосолари, "работещи" нощем, и изкупуване на еленергия от централи, които още не са били въведени в експлоатация. Относно "американските" централи имаше предложения за предоговаряне на условията, таван за цената на тока, изкупуван от тях, или предсрочно прекратяване на договорите - никакви резултати. Само заради тях годишно плащаме 330 млн. лв. над пазарната цена. Имаше искане и за изсветляване на договорите заради съмнения за нарушение на правилата за конкуренция на ЕС и неправомерна помощ от държавата. За това беше сезирана прокуратурата, а също и ЕК.
Прочее, още предишният състав на ДКЕВР изпрати такъв сигнал до ЕК. Освен това направи пълна ревизия на ЕРП-тата, където бяха открити стотици нарушения и укриване на печалба за над 800 млн. лв. С идването на новия състав на КЕВР и новия кабинет обаче всичко това бе потулено. Развитие след две години на сигнала до ЕК по основните проблеми няма, интересите на ЕРП-тата са защитени, само тези на битовите потребители и бизнеса не са - те плащат сметката за целия батак в енергетиката. За прах в очите след редица протести таксата "задължение към обществото", която бе вдигната с 20%, бе намалена с 2,8% (1,07 лв.). Тази висока цена на електроенергията за индустрията има потенциал да изтрие продукция от реалния сектор за 10 млрд. евро годишно, да свие инвестициите с над 200 млн. евро и в средносрочен план да доведе до съкращаване на над 100 хил. работни места, затова са правомерни обвиненията, че "реформите" в енергетиката са "узаконен грабеж". А КЕВР само търси оправдания. Реално регулаторът само префактурира разходите и преразпределя тежестта, превръщайки енергетиката в черна дупка, която ще повлече надолу икономиката, а тя - всичко останало.

Левите се опасяват от катастрофа с Бюджет 2025

автор:Дума

visibility 584

/ брой: 217

КЗК се захвана с електронните ваучери за храна

автор:Дума

visibility 505

/ брой: 217

ТЕЦ "Марица изток 2" пусна 6 енергоблока

автор:Дума

visibility 473

/ брой: 217

Бизнесът очаква срив на поръчките и ръст на инфлацията

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 217

1000 дни от началото на войната в Украйна

автор:Дума

visibility 565

/ брой: 217

Включиха РСМ в карта на Велика Сърбия

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 217

Грузия отива на нови избори?

автор:Дума

visibility 484

/ брой: 217

И Нидерландия с контрол по сухопътните си граници

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 217

Пълен софийски провал

автор:Александър Симов

visibility 542

/ брой: 217

"Сребърни чучулиги" и "Альоша" отново звучаха в София

автор:Боян Бойчев

visibility 534

/ брой: 217

Събитие в енергетиката

visibility 623

/ брой: 217

Краят на глобализма

автор:Таня Глухчева

visibility 538

/ брой: 217

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ