Чакат масови фалити на болници след изборите
/ брой: 235
Десетки общински болници са пред фалит, но заради изборите много кметове отлагат да признаят катастрофалното положение. Но след вота се очакват масови фалити на здравни заведения, които не могат да покрият задълженията си заради намалените общински субсидии. Само от началото на тази година досега реално фалирали и закрити са 10 общински болници. Много повече обаче са тези във фактически фалит.
За трагичното положение алармира вчера опозицията по време на парламентарния контрол. Мая Манолова от левицата отправи въпрос към здравния министър за точния брой на болниците пред фалит и за мерките, които държавата предприема, за да спре тази тенденция. Десетки хиляди хора са оставени на произвола на съдбата, без болница наблизо и без качествена и бърза медицинска помощ, обърна се социалистката към министър Стефан Константинов. Той самият неглижира проблема и дори обясни, че нямало смисъл да се инвестира в болници в населени места, в които населението намалява. Държавата предпочитала да дава пари за структури за извънболнична помощ. Шефът на МЗ опита да успокои хората, като заяви, че нямало населени места, оставени без медицинска помощ.
Той призна, че в общините Царево, Кула, Трън и Ивайловград са закрити болниците, и то по настояване на общинските съвети. Още три общини - Полски Тръмбеш, Рудозем и Радомир, са в процес на решаване дали да поддържат болници или да ги преобразуват в структура за извънболнична помощ. В същото време Константинов оправда завишените критерии на НЗОК към болниците, защото здравното министерство не можело да си позволи компромис със здравето на хората. ДУМА припомня, че много болници бяха преобразувани в друг клас здравни заведения заради високите стандарти, които се изискват вече за разрешително.
Пращат лекари и сестри на предизборни срещи на ГЕРБ
На много места в страната под заплахи и натиск служители на здравни заведения се включват в предизборни прояви на ГЕРБ. В работно време лекари и сестри са канени на срещи с кандидати на управляващите или са давали пресконференции в щабове на ГЕРБ. Примери за подобни случаи разказаха депутатите от левицата Мая Манолова и Петър Курумбашев. На 26 септември в Кюстендил четирима ръководители на регионални здравни структури са участвали в пресконференция на ГЕРБ и то в щаба на партията, разказа Манолова. Във Варна пък на 4 октомври директорът на МБАЛ "Света Ана" е изпратил покана до всичките си служители за предизборна среща с кмета Кирил Йорданов, кандидат на ГЕРБ. На поканата е било посочено, че присъствието е "желателно", обяви Курумбашев. Депутатите от КБ попитаха здравния министър дали е съгласен с подобна форма на агитация и ще има ли наказания. Константинов отново мина с номера, че не разбира кое е нередното. По думите му, болниците нямали работно време, а лекарите и сестрите можели да ходят по предизборни прояви в качеството си на частни лица.