Чакалът - безмилостен убиец
/ брой: 64
С разпадането на яребичите ята на семейни двойки настъпва размножителния период на тази изключително ценна дивечова птица. Въобще през пролетта всички горски обитатели навлизат в брачния си период, и доколко успешен за размножаването им ще е той в голяма степен зависи от редуцирането на популациите на чакала и лисицата, което е първа задача на ловците.
Чакалът е значително по-дребен от вълка. Дължината на тялото му достига до 80 - 85 cм, на опашката - до 25 - 30 cм, а височината в холката - до 45 - 50 cм. Масата на тялото е обикновено 12 - 14 кг, рядко повече. Мъжките са малко по-едри от женските.
Окраската му прилича на тази на вълка, но в долната част на тялото и на краката е по-ръждива, както и на гърдите и шията.
До началото на 60-те години на миналия век чакалът у нас се срещаше само в Странджа. След този период запасите на чакала у нас бързо нарастват. Причината основно е в голямото количество достъпна храна - приплодите на муфлона и лопатара, както и изкуствено разселваните фазани, яребици и кеклици в Югозападна България и Тракийската низина. Чакалът бързо зае главно равнинните местообитания у нас и разшири ареала си на запад, като в края на 90-те години достигна Словакия, Чехия, Австрия и Южна Полша.
Чакалът не обича обширните гори. Той се придържа към гъстите участъци в горските местообитания с неголяма площ - младите иглолистни култури, младиняците и сечищните участъци в близост до населените места и до извънградските, крайпътни заведения. Редовно посещава сметищата, на които се изхвърлят хранителни отпадъци.
Чакалът сватбува през февруари и март. След 60 - 62 дневна бременност женската ражда най-често 4 до 6 малки. Проглеждат на десетия-единадесетия ден, като поведението на родителите и малките при отглеждането им е както при вълка.
Чакалът е агресивен хищник. Ловува организирано на групи като вълка и улавя с лекота приплодите на чифтокопитния дивеч. Не се притеснява от близостта на човека. Нощем се доближава до населените места и дори навлиза в тях, търсейки отпадна храна. Домашните кучета с неговата едрина не го притесняват. Естественият неприятел на чакала у нас е вълкът и едрите овчарски кучета.
Стъпките му са характерни със срастването на двата предни пръста и в дирята са подредени в права линия, както при вълка. Дължината на стъпката е около 6 cм, ширината - около 5 cм.
Разрешен е целогодишно за отстрел с цел регулиране на запасите му.