БСП с 4 мерки срещу скъпия ток
Субсидия за всяко домакинство за първите потребени 200 клвтч предлага левицата
/ брой: 186
4 мерки, с които държавата да подпомогне хората при поскъпването на цената на електричеството, предлага БСП. Идеите бяха обсъдени на поредната среща на ръководството с областни председатели на партията. Ако правителството не предприеме сега истински мерки, в следващия парламент при съставяне на правителство БСП ще търсим диалог и съгласие за 4 конкретни решения, обяви Корнелия Нинова.
Първото предложение е по подобие на Испания да бъдат намалени ДДС и акцизът на енергоносителите за 6 месеца, с възможност срокът да бъде удължен, ако е недостатъчен за успокояване на пазара и намаляване на цените. Предвижда се и намаляване на данъка върху храните от малката потребителска кошница, както е в Гърция. Грижа за потребителите личи и в третата мярка - субсидия за всяко домакинство за първите потребени 200 киловатчаса. Домакинствата с недостатъчно доходи да имат достъп до определено количество киловата мощност в продължение на 6 месеца, в случай че спрат да си плащат сметките, и да не им се изключва токът, настояват още социалистите.
"Срещнахме се с над 80 общински председатели на БСП от цялата страна. От разговорите с тях се потвърждава, че най-спешният въпрос е какво да се направи, за да се помогне на икономиката и домакинствата при непосилните цени на ток, газ, вода, храни, които постоянно растат. Малкото увеличение на доходи и пенсии с актуализацията на бюджета вече се стопява от инфлацията", мотивира предложенията си Нинова. По думите ѝ БСП е готова за разумни разговори и за дългосрочни мерки за развитие на ядрената енергетика, за Зелената сделка, но това трябва да стане на социално приемлива цена и търсене на съгласие. Според нея бъдещото редовно правителство веднага трябва да поиска от Брюксел отлагане на затварянето на "Марици"-те за 2035 г., по примера на Полша, която извоюва отлагане до 2050 г.
"Наясно сме, че има международни тенденции и обективни икономически причини, на които не може да се влияе пряко, но и че могат и трябва да се вземат бързи и адекватни решения за хората, домакинствата и бизнеса", заяви Нинова. Тя отбеляза, че служебното правителство предлага само компенсация за бизнеса от по 50 лв. за мегаватчас, но чак в бюджета за 2022 г., а дотогава десетки фирми ще фалират.
"Премиерът на Испания Педро Санчес въведе шоков план, с който постига 30% намаление на цената на тока. Същото прави гръцкият премиер Мицотакис. В Испания правителството намалява данъка на електроенергията от 5,1 на 0,5%, а 7% данък върху производството на ток няма да се начислява до края на годината. В Гърция правителството плаща 80% от увеличението на цените на тока, независимо от доставчика. А до края на годината домакинствата ще получат субсидия за първите потребени 300 киловатчаса. Тези държавници не чакат догодина за изработването на общоевропейска позиция, а действат в интерес на народите и икономиките си", даде примери Нинова.