БСП предлага управление в диалог с бизнеса
Държавата се превърна в репресивен инструмент, заяви Сергей Станишев
/ брой: 101
Коалиция за България ще възстановява нормалната и предвидима бизнес среда и икономическата активност в страната и това ще става в диалог с бизнеса. Такава заявка направиха лидерът на БСП Сергей Станишев и номинираният за премиер Пламен Орешарски вчера на среща-дискусия с работодателски и бизнес организации на тема: "България - икономически активна страна" с участието на икономическия екип на партията.
България беше сред страните в ЕС, която влезе в кризата в добро финансово, бюджетно и икономическо здраве, с възможности да реагираме гъвкаво и адекватно на кризата. Днес, 4 години по-късно, картината е различна не само като състояние на бюджета, но и на държавността, заяви Станишев. По думите му държавата е в пълен хаос. "Бяха нарушени фундаментални принципи на разделение на властите. Политическият монопол на една партия доведе до икономически монополи, които унищожават свободната конкуренция. Самата дръжава се превърна в репресивен инструмент, инструмент не да се съберат повече приходи в хазната, а с цел да се обслужват конкретни икономически интереси", заяви Станишев. По думите му в това изключително тежко състояние на държавата няма една мярка, която да реши проблемите на икономиката. Най-важното по думите му е да се търси решение в диалог, "който да доведе до създаване на работни места, доходи, посока за развитие на държавата".
Станишев заяви, че БСП е готова с план "Орешарски" за първите сто дни от мандата. В нашата програма няма нереалистични цели, има цели, които изискват много сериозни усилия, много координиране, и при силно отговорно, компетентно, предсказуемо правителство, което не си сменя мнението в рамките на 1 ден на 180 градуса, тези цели са постижими, убеден е лидерът на БСП.
Станишев посочи, че вижда ролята на БСП като основен гарант след изборите за стабилността на държавата, за нейното предсказуемо и адекватно функциониране в интерес на обществото, за формиране на силно компетентно програмно правителство, което ще трябва да спасява България и да се отчита редовно пред парламента. Той допълни, че това ще става в диалог с други политически сили, с едно изключение - тези, които катастрофираха държавата и доведоха икономиката до това състояние.
"В доклад на ЕК от 2009 г. всички членки бяха разпределени в три групи. Първата обхващаше 5 страни и България беше между тях, като се сочеше, че това са страните, които влизат в кризата с най-малък риск за финансите поради здравината на публичните си финанси, които са демонстрирани до този момент", припомни Орешарски. Днес виждаме, че икономиката не издържа и вече се намира в по-тежко състояние от 27-те, допълни той. За излизане от тази ситуация на първо място по думите му е необходимо незабавно да спре административно-силовият натиск върху бизнеса от рекетьорски тип. Стопиране на практиките недостигът на данъчните приходи да се запълва с форсиране на събирането на неданъчни приходи с глоби и санкции, често произволни и самоцелни, е друга належаща мярка.
Зърнопроизводители и месопреработвателите поставиха въпроса за въвеждане на диференцирана ставка на ДДС за различни отрасли на икономиката. Според Пламен Орешарски, ако се намали ставката, ще изчезнат източванията, но ще изчезнат и приходите, че единната ставка е доказала предимствата си и трябва да се подобри събираемостта.