18 Юли 2025петък13:12 ч.

Платформата

БСП предлага тотална реорганизация на спорта

Левицата ще разработи национална политика за регионално развитие

/ брой: 21

автор:Марин Милашки

visibility 1437

Връщане на спорта към нормалните му функции е основен приоритет в управленския проект на БСП. За тази цел е нужна реорганизация в сектора, защото със сегашните похвати едно от малките неща, които носят радост на българина, се заличава. Този извод се наложи по време на общественото обсъждане на Съвета по политиката за младежта и спорта към НС на БСП. Събитието е част от поетия ангажимент на социалистите за организиране на широка дискусия по платформата на партията. От него реално стартира началото на промяната в спорта, чиято система не функционира нормално. Тя се нуждае от сериозен анализ и преоценка на приоритети, ясна визия, конкретни действия и цели.
Голям принос за сегашното състояние има и вялата работа на досегашното ръководство на Министерството на младежта и спорта (ММС). По време на дискусията шефове на федерации и клубове, представители на академичните среди, треньори, методисти и др. се обединиха около мнението, че действията на бившия спортен министър Красен Кралев са занулили спорта. Негов приоритет е бил да използва ММС за лична облага.
За връщане на българския спорт на върха е нужно да се създаде

единна програма за олимпийска подготовка

Тя ще работи под ръководството на професионален екип от специалисти (председател и експертен съвет) и в нея трябва да бъдат привлечени изявени треньори, лекари, експерти от съответния вид спорт. Програмата на БСП е със срок от два олимпийски цикъла, с ясно разписани условия, права и отговорности.
На първо място обаче ще се създаде система за приоритезиране на спортовете на база на традициите, наличието на квалифицирани спортни специалисти и треньори с потенциал за завоюване на призови места и класирания. След това ще се изградят съвременни центрове за олимпийска подготовка с комплекси за научно и медицинско осигуряване на проектоолимпийците.
Необходимо е

оптимизирано финансиране

на спорта за високи постижения, съобразно обективни критерии, качество и организация.
Другото водещо предложение е съвместно с федерациите и спортните клубове да се подготви проектозакон за спорта, съобразен с нуждите на самите организации, който да помогне за отстраняване на реалните проблеми.
"Спортните клубове и федерации трябва да ръководят ММС, което единствено да контролира и да разпределя бюджетите. Министерството е необходимо да работи по целите на самите федерации", обяви председателят на Съвета по политиката за младежта и спорта и член на ИБ на БСП Иван Ченчев. Той набеляза и неотложни мерки за преодоляване на проблемите на младите хора в страната: "Преодоляване на демографската криза, повишаване на мотивацията за учене, намаляване на риска от бедност и социална изолация, и не на последно място - насърчаване на гражданската активност."
"Трябва да получим съгласие от обществеността, след което да постигнем консенсус по всички политически идеи и да ги приложим, но преди това - да влезем в управлението. Към момента имаме от всичко по малко, което функционира само за себе си. Всеки работи за собственото си оцеляване. Нуждаем се от национална единна система за спорта. Сега имаме министър на спорта (Даниела Дашева), който е от средите на науката, на теорията. Да възложим към него очакване да събере на една маса всички, от които

да получим тази обществена подкрепа

След това да търсим реализиране на тази наша идея. Защото без подкрепа няма какво да направим. Трябва да участват всички заинтересовани групи, които са част от системата - учител, треньор, инструктор, община и т.н., защото те са главни действащи лица.
Също така има критична маса по отношение на очакването за нов Закон за спорта. Всичко трябва да бъде разписано, след което да бъде подложено на широко обществено обсъждане", каза членът на Изпълнителното бюро Весела Лечева, бивш председател на ДАМС.
Сред целите са още занапред да се следва моделът на развитите европейски държави. В момента у нас има заблудена система, която ни тегли надолу. А резултатите са видими - на последните две летни олимпиади така и не успяхме да заслужим златно отличие.
"На първо време трябва да се направи анализ на изходното състояние, да се види какво е направено, след което да се продължи", заяви представителят на НСА "Васил Левски" проф. Цветко Цветков.
На форума беше осъдена и политиката на Красен Кралев за изграждане на

нови, но практически неизползваеми, спортни обекти

През последните години бяха построени нови зали и стадиони, или изцяло се реновират настоящи, в общини, където кметовете са от ГЕРБ. Те обаче на практика не са нужни в този обем и вид.
Присъстващите акцентираха, че в новия проектозакон за спорта следва да се обърне внимание на подрастващите, защото в момента елитните спортисти получават пари за подготовка, а на малките почти не се обръща внимание. Това ще доведе до голяма дупка след време, защото ще се окаже, че България няма да има заместници на настоящите си елитни спортисти.
"Спортът е идея с общодържавно значение. Тя не трябва да се реализира само от БСП, а от цялото общество. Програмата трябва да бъде припозната от всички, за да действа, да излезе от рамките на партията", обяви ст.н.с. Христо Меранзов, бивш зам.-председател на БСФС.
Участниците в дискусията обсъдиха и основните проблеми на младежта, които се превръщат в приоритети на БСП. Най-сериозният е

демографската криза

и пътищата за нейното преодоляване.
Основната мярка, която социалистите предлагат и върху която ще работят, е привличане на млади българи от чужбина в страната. Най-лесно това може да стане с увеличаване на сигурността за развитие на бизнес. Нужни са бързи и достъпни административни услуги и политически консенсус за реформа в съдебната система.
Левицата предлага преференция за млади предприемачи, стартиращи бизнес. Нулева ставка за данък "Печалба" за две години за стартиращи предприятия, създадени от предприемачи до 35 г., които в рамките на 24 месеца да създадат минимум 5 работни места и да реализират годишен оборот от търговска дейност до 150 000 лв., предвижда БСП.
Втората дейност, залегнала в програмата на социалистическата партия, е насърчаване развитието на кариера в България на млади хода от чужбина. Третата е разработване и изпълнение на държавна програма за привличане на млади предприемачи, които да развиват своя бизнес в България.
Левицата ще разработи национална политика за регионално развитие, насочена към заселване на обезлюдяващи се региони в страната, известена като "италианска инициатива

"Къща за 1 евро"

Пилотният проект е на стойност 10 млн. лв.
За тази цел ще се инициира законодателна инициатива за приемане на закон за изкупуване на къщи в малки населени места и градове по данъчна оценка от държавата/общините, които не се стопанисват от минимум 10 години от собствениците. Ще се създаде база данни на жилищния фонд и ще се разработи платформа за промотирането му. Младите хора ще получат възможност да кандидатстват с идеен проект за ремонт на предпочитаната от тях къща. Спечелилите ще сключват договор за 20 години срещу 1 лв. и ще поемат ангажимент да спазват условията по идейния проект.
Друга от мерките е програма, насърчаваща

разкриването на дистанционни работни места

в обезлюдяващите се райони. Тя ще предоставя средства за оборудване на работното място, като ще се отпускат до 5000 лв. Прогнозната стойност е 2 500 000 лв. Подходяща е да върви паралелно с програмата "Къща за 1 евро", да се промотират заедно сред високотехнологичните фирми например в IT-сектора, проектантската дейност, филмопроизводството и др. високотехнологични и интензивни услуги.
Участниците в дискусията се обединиха около идеята, че на България е необходим рестарт в спорта, за да радва отново обикновения човек. От БСП поискаха доверие от обществото, за да успеят да реализират идеите си, които са техен приоритет.


Основни програмни цели

* Увеличаване на участието във физически активности и спорт за създаване на трайни спортни навици, интереси и спортна култура. Системното практикуване на физическа активност и спорт трябва да стане начин на живот на българските граждани от най-ранна детска възраст и през целия живот.
* Развитие на системата на спорта и двигателната активност в училище. Необходимо е спортът да се върне обратно в училище чрез различни форми на извънучилищна дейност.
* Възстановяване престижа на българския спорт за успешно участие на България на Олимпийски игри.
* Развитие на спортната инфраструктура чрез разширяване, модернизиране и въвеждане на стандарти и изисквания за спортна площ.
* Повишаване на източниците за финансиране на физическото възпитание и спорта и осъществяване на ефектен контрол на изразходваните средства.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ