БСП подкрепи с условия декларацията за Скопие
Даваме зелена светлина на Северна Македония, но няма да допуснем в ЕС страни, които преиначават историята, заяви Кристиан Вигенин
/ брой: 195
ПГ "БСП за България" подкрепи с условия декларацията на НС за започване на преговори за присъединяване към ЕС на Северна Македония и Албания. След двучасов дебат по обвързващите условия на страната ни към Скопие парламентът прие документа със 129 гласа "за", четири "против" и един "въздържал се". Против бяха трима социалисти и един атакист.
"Въпреки че не сме безкритични към направеното до момента, правим усилието да вървим заедно напред и разчитаме на чуваемост от управляващите. За пръв път имаме шанса да бъдем заедно с днешната Република Северна Македония в един съюз и уникална възможност да се доближим до националния идеал от 1878 г.", отбеляза Кристиан Вигенин от БСП.
"Нека кажем на нашите партньори, че даваме зелена светлина, но няма да допуснем в ЕС страни, които не са добронамерени към нас и преиначават или присвояват нашата история. Не очакваме от тях да правят компромиси с истината, а да я потвърдят такава, каквато е, без да поставяме под съмнение устоите на Северна Македония", заяви зам.-председателят на НС. Вигенин определи отсъствието от дебата на външната министърка Екатерина Захариева като поредното обидно неглижиране на парламента. Според Валери Жаблянов от БСП Захариева трябва да подаде оставка, защото декларацията е признание за гигантския провал на договора с Македония.
В декларацията НС настоява правителството да следи изпълнението на договора със Северна Македония и прилагането на Закона за малцинствата в Албания. От Скопие се изисква да се придържа към научното тълкуване на историческите събития и да се въздържа от претенции за признаване на "македонско малцинство" в България. В декларацията влезе и предложението на Таско Ерменков от БСП македонските власти да реабилитират жертвите и репресираните заради българско самосъзнание, но не само от тоталитарния югорежим, както гласеше първоначалният текст.
По-рано стана ясно, че се предвижда изграждането на нов граничен пункт между България и Северна Македония или разширяване на съществуващ, както и стимулиране на малките и средните предприятия в пограничните общини.