БСП настоя за всички документи за Паметника на Съветската армия
Заседанието на НС беше прекратено след като искането на опозицията не беше удовлетворено
/ брой: 243
"На председателски съвет решихме да прекъснем заседанието за един час и да поискаме от институциите, които имат отношение към казуса с Паметника на Съветската армия, всички документи - разрешителни, оценки, заповеди за събарянето и преместването. Ще ги разгледаме, ще видим дали това, което се върши в момента е основано на закона, дали всички книжа са изрядни и след това ще решим дали да започне заседанието на парламента в зала". Това заяви лидерът на БСП Корнелия Нинова вчера пред журналисти в кулоарите на НС. Тя беше категорична, че БСП остава на позицията си, че паметниците не трябва да се унищожават и историята на България трябва да се почита такава, каквато е.
Борислав Гуцанов пък призоваа парламентарния шеф Росен Желязков да припознае искането на социалистите за изслушване на министрите на културата Кръстю Кръстев и на регионалното развитие Андрей Цеков да дойдат в НС и да обяснят мотивите за демонтажа на Паметника на Съветската армия. Искането беше отправено ден по-рано от БСП.
В началото на заседанието депутатите от ПГ "БСП за България", "Възраждане" и ИТН се събраха пред трибуната на Народното събрание, за да изразят недоволството си от незаконното според тях премахване на Паметника на Съветската армия. Опозиционните партии не позволиха парламентът да започне работа, докато не бъдат изпълнени исканията им.
Последва почивка и нов председателски съвет. По-късно стана ясно, че на него формациите са се разбрали всички документи, свързани с преместването на мемориала, да бъдат изпратени спешно в НС, за да може да бъдат разгледани.
Това обаче не се случи, независимо, че от ПП-ДБ обясниха, че от областната управа са представили всички папки.
Минути по-късно лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов разкри, че такива няма. Липсвала и заповед за каквито и да е действия в Княжеската градина. По думите на Костадинов председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски им е предложил да се обърнат към съда. "Изведнъж се оказа, че всъщност не говорим за демонтаж, а за реставрация. Няма нито заповед за реставрация, нито за демонтаж. Има документи за обследване през 2019 г. за големи пукнатини в монумента, но това не било мотив за отстраняване на такъв паметник", обясни Костадинов.
В сряда вечерта стотици граждани протестираха срещу демонтажа на монумента. Те скандираха "НАТО вън!" и "Оставка!". Сред тях беше и лидерът на социалистите Корнелия Нинова.
"Подкрепяме историята на България, искаме запазването на всички паметници, които са част от нашата история, подкрепяме антифашистката борба в онези измерения, но и в съвременните измерения", заяви тя пред журналисти. Нинова призова всички паметници в България да бъдат запазени, независимо за какво се отнасят, защото това е частица от България.
"Няма нужда от насилие, от омраза, всеки е свободен да си изразява позицията такава, каквато я разбира. Живеем в правова и демократична държава и да уважаваме чуждото мнение", категорична е тя.
Въпреки недоволството демонтирането на мемориала продължи и вчера, когато бе отрязана с флекс горната част на централната фигура на руския войник и на майката с детето.