БСП иска спешни мерки от МОСВ срещу безводието
Трябва ли да настъпи екокатастрофа и водна криза, за да предприемете мерки. С този въпрос се обърна към екоминистъра Емил Димитров депутатът от БСП Виолета Желева по време на парламентарния контрол.
Социалистите настояват за спешни мерки за контрол върху качеството на водните ресурси, за регулярен мониторинг и спазване на европейското и българското законодателсто в сектора.
Проблемите с водните ресурси не приключват с количеството на водата. В последните години зачестяват случаите на замърсяването на водоизточниците, подчерта Желева. Тя даде като пример случая с екокатастрофата, която причини смъртта на добитък, пил вода от канал, заустен в река Марица, до Димитровград. И припомни, че инцидентът наложи спирането на питейна вода на населените места, които се водоснабдяват от кладенци по поречието на р. Марица.
Ако не беше натравянето на животни, хората вероятно нямаше да разберат за замърсяването, което създава огромни предпоставки за опасност за здравето на гражданите, обърна се към министър Димитров Виолета Желева.
Това поставя на дневен ред отговорността на институциите, отговарящи за качеството на питейната вода и превантивните действия, които трябва да се извършват в тази насока, категорична бе Желева.
Народните представители от левицата попитаха министър Димитров дали ще бъдат създадени автоматични мониторингови станции, които да изследват повърхностните води на река Марица и подпочвените води, захранващи сондажните кладенци. Изграждането на станции за мониторинг на повърхностните и подземните води е крайно необходим, понеже проблемът с чистота на водата в населени места от Хасково област е изключително сериозен, посочи още Желева.
Депутатът от ПГ на „БСП за Бългаия“ Никола Динков подчерта, че съгласно Прегледа на Европейската комисия на изпълнението на политиките за околната среда на България за 2019 г., съществуват значителни пропуски при установяването на качеството на всички категории води в България и на информацията за мониторинг на елементите за качеството в тях. Особено обезпокоителен е фактът, че все още голяма част от водните обекти са в неизвестно състояние, тъй като върху тях не се извършва регулярен мониторинг на химичното състояние.