БСП дава на прокурор демонтажа на Паметника
Лидерът на социалистите Корнелия Нинова настоява отговорните институции да възстановят монумента
/ брой: 247
Парламентарната група на "БСП за България" сигнализира главния прокурор да направи проверка и да предприеме необходимите действия за търсене на наказателна отговорност на областния управител на София и на всички длъжностни лица, които са били ангажирани с варварското разрушаване на Паметника на Съветската армия. Лидерът на БСП Корнелия Нинова припомни, че социалистите от първия ден са твърдели, че за това няма издадена документация, план за възстановяване и одобрено място за съхранение на фигурите. "Нито един документ не им е в ред и това вече се доказа, както със становището на Министерството на културата, така и с решението на съда", подчерта Нинова. По думите й оттук нататък на ход е прокуратурата и съда в търсене на наказателна отговорност на тези, които нарушават закона.
Лидерът на БСП настоя още, че отговорните институции трябва да възстановят паметника, за което социалистите предлагат 2 млн. лв. допълнителни средства в държавния бюджет.
"Като изхабиха толкова пари да съсипват и рушат държавно имущество, паметник на културата и паметта на народа ни, сега да възстановят всичко обратно", каза още Корнелия Нинова.
Междувременно стана ясно, че областният управител на София Вяра Тодева ще обжалва решението на Административният съд в София от вторник за спирането на демонтажа на Паметника на Съветската армия.
Веднага след като бе обявено решението на съда председателят на БСП в София и председател на групата на социалистите в СОС Иван Таков призова областната управа да не го обжалва и поиска оставките на областния управител Вяра Тодева, нейният заместник Георги Чичков и кметът на район "Средец" Трайчо Трайков. "Това, което направиха те, е абсурдно за всяка една правова държава. Представители на държавата да потъпкват законите на страната. Това е недопустимо!", заяви той.
Решението на съда излезе в деня, в който и последната част от високите фигури от Паметника на Съветската армия бе демонтирана. Процесът започна на 12 декември.
"Паметникът може да бъде съборен, паметта - не може да бъде изтрита", заяви пред БНР проф. арх. Атанас Ковачев, автор на Плана за обновяване на Борисовата градина. Според него решението на Административния съд е закъсняло. Архитектът смята, че паметникът не е рязан правилно, а и не вярва, че ще бъде поставен в Музея на социалистическото изкуство. Според него е трябвало да се проведе референдум за съдбата на Паметника на Съветската армия. Проф. Ковачев смята, че моментът не е избран случайно предвид важните събития, които трябва да реши България.