Брюксел затъва в разногласия
Евродепутатите настояват да имат думата при дефиниране на бюджетните приоритети в бъдеще
/ брой: 264
"Съветът на ЕС и Европейският парламент трябва да направят усилие да се договорят сега по бюджета за 2011 г. и да не отварят този въпрос повече". Това заяви българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите в ЕП и заместник-председател на Комисията по бюджети Ивайло Калфин в коментар преди насрочения за 16.30 ч. брюкселско време вчера последен кръг от преговори по процедурата за съгласуване на бюджета на ЕС. "Вече е постигнато съгласие за размера на бюджета. Сега трябва да се намери съгласие как да продължи диалогът по принципни въпроси и по процедурите за бюджетите за следващи години", поясни Ивайло Калфин. "Членовете на Помирителния комитет между Европейския парламент и Съвета на ЕС ще се съберат по-късно в последен опит да постигнат политическа договореност за бюджета на ЕС за 2011 г.", допълни Ивайло Калфин.
Припомняме, че преговорите бяха прекъснати в четвъртък, след като се оказа, че разговорите за бъдещето на бюджетната политика на ЕС се намират в задънена улица. ЕП отстъпи от първоначалното си намерение да увеличи разходите за догодина с 5,9% спрямо 2010 г. до 2,91%, което беше максимално приемливото за съвета. В замяна обаче евродепутатите настояват за промяна на сега съществуващите бюджетни тавани до 2013 г., за да се предвидят пари за финансиране за новите политики на ЕС като дипломатическата служба, енергийната ефективност, финансовия надзор и други. Членовете на ЕП искат да бъдат включени в дискусиите за бъдещата финансова рамка (след 2013 г.) и за търсенето на нови начини за пълнене на бюджета. Двете теми се смятат за изключителна компетенция на финансовите министри на страните-членки, които са основни донори на хазната, давайки 75% от средствата за общоевропейска употреба. Евродепутатите настояват да имат думата при дефиниране на бюджетните приоритети в бъдеще. Те предлагат Европейската комисия да направи проучване какво точно печелят европейските граждани от европейските пари и как то се съотнася към средствата, които заделят за тях техните правителства.
В случай, че не се постигне договореност, Европейската комисия ще предложи нов проект за бюджет. Страните-членки трябва да вземат отношение по него до месец, а парламентът ще има още 42 дни да реагира. Докато новата процедура приключи, ЕС ще може да харчи за нуждите си по 1/12 от парите, предвидени в бюджета за 2010 г. Наскоро еврокомисарят по бюджетните въпроси Януш Левандовски предупреди, че това ще означава, че няма да дават пари за новата дипломатическа служба на ЕС, за новите органи за финансов контрол. Средствата за Стокхолмската програма за борба с престъпността и кохезионните и земеделски фондове също ще бъдат застрашени.