26 Април 2024петък23:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бой

/ брой: 77

автор:Деси Велева

visibility 1255

"Колко бой съм ял като малък, пък ей на - човек станах". Това явно е мотото на половината българи и в днешно време. То не е останало в миналото, от което пък не е взета поука. Затова хората, които се водят по него, прилагат  принципа на насилие над децата си и в съвременността. Данни на УНИЦЕФ показват, че половината деца у нас са жертва на някакъв вид насилие - физическо, емоционално, сексуално. Най-жалкото е, че хората, способни на такива действия, се изживяват като човеци. Въобразяват си, че са станали хора, а не са само човекоподобни. И продължават да защитават тезата си, че боят и насилието показват правилния път на детето - било тяхно или чуждо. Затова след още 20-30 години статистиките на УНИЦЕФ за България ще са същите. 

Проучването на световната организация показва и друга тревожна тенденция. Шамарът вече не е най-лесният начин за родителя, съседа или непознатия да си излее яда и да охлаби собственото си напрежение. Новият "бой" е емоционалното насилие и пренебрегването. Над половината от децата, жертви на агресия, са били подложени именно на такъв вид тормоз. А той се преодолява много по-трудно от традиционния шамар. Тук именно на дневен ред идват социалните работници, училищните психолози, педагогическите съветници, изобщо хората, на които децата трябва да имат доверие и са в близкото им обкръжение. Доколко обаче те са способни да се справят с лавината от детски проблеми? Има ли ги на точните места, за да отговорят на нуждите на подрастващите? 

И накрая идва въпросът за бедността. Онази бедност, която често е свързана с невежеството, с неграмотността. И превръща родителя в много случаи в насилник. Може би повече усилия от страна на институциите в борбата с мизерията и необразоваността ще покажат след време други резултати. Дали това не е част от разковничето на проблема?

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 457

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 436

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 430

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 358

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 493

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 492

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 435

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 430

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ