Борисов:Ако не ме бяха изгонили от МВР, още щях да си марширувам по плаца
"Като влязох в политиката не бях наивен, а ядосан, защото мисля, че като главен секретар си вършех много добре работата. И бях изгонен по лош начин. Ако не ме бяха изгонили кот МВР, още щях да си марширувам по плаца". Това твърди премиерът Бойко Борисов в просторно интервю за портала Дир.бг.
На въпрос как оценява управлението си, той отговаря, че си пише голяма черна точка за държавната администрация.
"Администрацията е огромна в държавата, като цяло, тя има своите правила и колкото и да се опитваш да й влияеш много е трудно, защото консервативно се променя. Особено жена, когато има на гишето, ще видиш характера й. Като се падне някоя кисела на гишето, хората псуват мен. Така е прието в България, за всеки проблем е виновна държавата", оплаква се Борисов.
"Всеки, който ме познава знае, че парите изобщо не ме интересуват и това е мое много хубаво качество", оценява се премиерът. После разсъждава: "Имам си къща в Банкя, която надали може да се каже, че е луксозна, но ми е удобна. Там съм се родил, там ще си умра, дето се вика".
Борисов твърди, че при ГЕРБ "властта е в полза на хората" и затова не я държат на всяка цена. "Два пъти досега ние отиваме и я връщаме на народа. Никога не съм казвал: "Ето, идеални сме, върха на сладоледа сме". Като видят, че не сме прави и сме сгрешили или че може да бъде направено по-добре, или когато дойдат съответните съсловни организации, дали са полицаи, учители, представители на университети, БАН, съответно се поправяме. Разбираме ги и затваряме проблема“, разкрива вижданията си за властта Борисов.
Премиерът твърди, че работи добре с "Обединени патриоти" и не вижда причина да не изкара мандата си докрай. Предишните два мандата на правителството на ГЕРБ приключиха предсрочно - първият след протести, а вторият след загубата на президентския вот. Сега планът му бил да си изкара мандата, а после да си управлява партията. Добавя, че никога не е гледал към президентската институция.
Борисов опитва да обясни и отношенията си с Реджеп Ердоган. "Никой не отиде след преврата при него и при откриването на моста, а за него това беше някаква гордост и аз вътрешно го разбирах. Това на нас все едно ни е метрото. 3 метра в диаметър сме изградили прекрасно съоръжение за 100 години напред. София ще си отдъхва с това метро, и да не дойде никой на откриването... Аз, когато откривах метрото дойде Барозу, Херман ван Ромпой, т.е. най-високите нива в Европа", отдава се на смопени премиерът.
После разсъждава и върху позицията на България в конфликта между Запада и Русия: "И във Вашингтон, и в Берлин, и в Лондон, и в Москва на всички много ясно съм им казал, но и съм им показал моята политика на партията и на правителството, която винаги е била 100 процента лоялност към ЕС и НАТО. В същото време на всички съм им казал, че Русия в България има различно измерение, отколкото примерно в Прибалтийските държави или в някои други страни. Заради Руско - Турската освободителна война българският народ, като цяло, помни, прекланя се и цени високо това което са направили за България. И всяка антируска позиция среща неодобрение в българското общество. И за това ние имаме своите културни, исторически, прагматични отношения с Русия. Както виждате и президента Путин и премиера Медведев, когато поискам разговор, говорим".
За отошенията си с руския президент добавя: "Много добър, работен, с доверие. Той знае, че първо гледам България, второ ЕС и тогава всичко, което можем да направим с Русия го правим. Хубавото на Путин е, че като му кажеш "да" е "да", и "не" е "не".