16 Юли 2024вторник17:30 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бoрислав Гуцанов

Борислав Гуцанов: Повече обекти под контрола на държавата при кризи

Парламентът одобри закон за спиране на износа на петролни деривати от руски нефт за Европа

/ брой: 248

автор:Дума

visibility 961

Депутатите одобриха на първо четене пакет от законопроекти на ДБ и ДПС - за налагане на държавен контрол върху рафинерията "Лукойл Нефтохим" АД и предотвратяване на износа на петролни деривати от руски нефт за Европа. Единствено "БСП за България" и "Възраждане" гласуваха против. 

Според Борислав Гуцанов трябва да се увеличат обектите, в които държавата да може да се намесва при кризи. "Ако искаме законопроектът да бъде пълен, в него трябва да бъдат включени и други обекти, като централите от комплекса "Марица Изток" или концесиите за добив на злато, например. Нека този законопроект обхваща всички стратегически критични предприятия", заяви Гуцанов.

"Похвално е, че след успешната приватизация за жълти стотинки на "Лукойл Нефтохим", ДБ сега предлага държавата да има по накакъв начин контрол в рафинерията", коментира и депутатът от БСП Драгомир Стойнев. Гуцанов пък припомни, че "Лукойл Нефтохим" е бил приватизиран за 101 млн. долара.

Според промените в закона контролът ще бъде осъществяван от министъра на икономиката, който ще има право да назначи особен търговски управител в съответната нефтопреработваща компания. Предложението предвижда въпросният търговски управител да се назначава за срок от шест плюс шест месеца, но да няма право да се разпорежда с имуществото на дружеството. 

По думите на Стойнев във връзка с предложението на ДБ има интерпретации, които пораждат страхове. Създава се впечатлението, че е хубаво да се накаже Русия. "Ясно трябва да се обясни, че това ще става в случай на нужда", коментира Стойнев. 

Парламентът реши да ограничи и износа на петролни продукти, произведени от руски нефт за Европа. В дискусията по въпроса проф. Румен Гечев посочи, че това ограничение тежко ще удари не само рафинерията, но и енергетиката и икономиката на страната ни. 

"Докато Европа налага санкции срещу Русия под натиска на САЩ, Вашингтон вдигна ембаргото срещу "омразния" режим във Венецуела и ще внася неограничени количества нефт и петролни продукти от тази страна", подчерта проф. Гечев.

Според него спирането на петролните доставки от Русия ще доведе до сериозно оскъпяване на вноса на нефт през Босфора, тъй като там ограничението е до 5000 тона транзит годишно. А нашата рафинерия преработва 11 млн. тона нефт годишно и ще са необходими 2200 малки танкери, които да пресичат Босфора, което ще тласне цените на горивата рязко нагоре.

На неточните възражения на Делян Добрев /ГЕРБ/ проф. Гечев разясни, че досега рафинерията е работела с близо 50% петрол, който не е руски, но той е идвал от Казахстан през пристанището в Грузия и не е пресичал Босфора.

По-рано вчера "Лукойл" преведе авансов данък в размер на 90 млн. лв. в държавния бюджет. 

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 360

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 349

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 343

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 650

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 352

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 354

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ