Болен здрав носи
/ брой: 46
През последните три години и половина здравната ни система работи под девиза "Болните да носят на гърба си всички болни и здрави". А докато управляващите се опитваха да "запушват" пробойните в системата, дупките в нея ставаха все по-големи и по-дълбоки. Пожарникарските действия и на последната здравна министърка на това правителство не помогнаха с нищо на системата. Не помогна и прозрението й отпреди няколко месеца, че спирането на работата на кръвните центрове застрашава националната сигурност. Уви, прозрението й, че НЗОК се превръща в национална заплаха заради очакваните протести вследствие на драстично намалените лимити на дейности, също безнадеждно закъсня. Защото орязването на парите за интензивни грижи например е точно толкова национална заплаха, колкото и изчезването на лекарства за рак или неспиращите нападения над лекари и медицински персонал, докато са на работа.
И в агонията си правителството продължава да руши здравната система, защото след като унищожи доброволното здравно осигуряване и съсипа общинското здравеопазване, посяга и на големите, та дори и на частните болници.
Вчерашната свикана на пожар пресконференция в здравната каса още веднъж доказа, че НЗОК отдавна е загубила самостоятелността си: и финансово, и кадрово тя е подчинена единствено на финансовата политика на управляващите. Естествено, добре научила урока си от партийния си лидер, ни в клин, ни в ръкав министърката се появи на това събитие и показа пред журналисти колко е отговорна и пред пациентите, и пред медиците. Обещаха се едни пари за големите болници и така министър и шеф на каса си купиха спокойствие за известно време. Нещо повече: шефът на касата продължи упорито да твърди колко харесва методиката си, как не вижда нищо лошо в нея и че направления има достатъчно. Прав е човекът - числата стоят добре, балансът изглежда прилично, а това, че лекарите не могат да лекуват в рамките на тези пари, а пациентите вече е по-добре и да не мислят за болнично лечение, не е от особено значение. Крушката си има опашка: за да не се стигне до сегашното положение, в което се търсят оправдания защо няма пари за предвидените болнични дейности, можеше НЗОК да защити онези свои 50 млн. лв., които в края на годината отидоха отново във фискалния резерв...
Щетите, които последното правителство нанесе на здравеопазването, са сериозни и трудно поправими. Както казват старите хора, за да бъде подредено едно разтурено чекмедже, трябва да се извади от скрина, да се изсипе всичко от него и да се започне подреждане наново. Това с чекмеджетата всички сме го правили, ала доколко е приложимо в здравеопазването? Колко жертви ще вземе? Колко лекарски глави?