Богомил Манчев: Площадката на "Белене" е по-подготвена за нови мощности
Три милиарда евро са приходите от износ на електроенергия през 2022 г.
/ брой: 9
Добре ще бъде, ако до 2032 г. се появят два нови ядрени блока, като според мен за това по-подготвена е площадката в "Белене", заяви пред БНТ председателят на Българския атомен форум Богомил Манчев. "Те могат да решат около 70-80 процента от емисионната съставка, която изхвърляме като цяло, защото ще произведат около 16 милиона мегаватчаса. Така те ще могат да заменят напълно трите топлоцентрали в комплекса "Марица Изток", но това не е правилно", посочи Манчев. Дори и да не направим реакторите, през 2032 г. въглищните централи пак ще бъдат затворени заради емисиите, защото те ще поскъпнат до 150 евро на тон, а ние на всеки мегаватчас, произведен от наши въглища, излъчваме към 1,3 тона вредни емисии, обясни той.
Според Манчев, ако се започне сега, за седем години можем да изградим два ядрени реактора. "Има западна компания, с която може да се довърши проектът "Белене", без Русия, като българската държава трябва да е 100% собственик. Тя трябва да е и сто процента собственик на 7 и 8 блок в АЕЦ "Козлодуй", каза Манчев.
Ние като европейска държава трябва да проведем търг за избор на технология, не можем да посочим някого, само защото сме решили, че ни е политически изгодно, обясни той. По думите му все още не функционира записаната в решението на парламента от миналата седмица технология - AP1000. Тя си има някакви свои предимства, но първо трябва да бъде изпробвана в държавата, където е произведена, категоричен е председателят на Българския атомен форум. Както е известно, в петък парламентът реши да бъдат изградени нови четири ядрени реактора.
Манчев твърди, че затварянето на въглищните централи през 2026 г., както е записано в сегашния План за възстановяване и устойчивост, е невъзможно.
"По-реално е това да стане между 2032-38 г., но не е ясно дали икономически тези централи ще издържат дотогава. За съжаление, ще си плащаме хитрините, които сме правили през последните 14 години", коментира още Манчев.
"България кардинално трябва да вземе решение дали ще развива ядрената енергетика. Предложението на Министерството на енергетиката е да я развием, тъй като имаме значителен опит в експлоатация на ядрени мощности. Това ще затвърди ролята ни на енергиен лидер. Нашето предложение е да се построят 4 нови ядрени блока, като два от тях ще се явят заместващи на сегашните 5 и 6 блок, които е предвидено да бъдат изведени от експлоатация около 2050 г.", коментира от своя страна енергийният министър Росен Христов по БНР. Той съобщи, че се разработва енергийна стратегия за следващите 30 години и се очаква тя да бъде представена.
Около 3 млрд. евро са приходите от износ на електроенергия за 2022 г., подчерта министърът и уточни, че приходите, които страната би генерирала от износ на ток, със сигурност ще са по-големи от средствата, които бихме получили по Плана за възстановяване и устойчивост.
Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК --> ТУК <--
Споделяйте нашите публикации.