09 Август 2025събота23:27 ч.

БНБ затяга още кредитирането от април 2020 г.

автор:Дума

visibility 175

От 1 април 2020 г. всяка банка ще отделя по 1% от капитала си като гаранция по рискови заеми, реши управителният съвет на БНБ в петък, съобщава 24 часа. До края на третото тримесечие на т.г. размерът на гаранцията остава 0% и ще е 0,5% за първите три месеца на 2020 г. Според експертите на Димитър Радев кредитирането, особено за домакинствата, продължава да расте с високи темпове. Факторите, които могат да провокират ръст на необслужваните заеми, са бъдещ спад на икономическата активност и/или нарастването на лихвените проценти, мотивират се от БНБ.

Последните данни за състоянието на банковата система - за февруари, показват, че кредитирането продължава да расте. Само за месец - през февруари спрямо януари, ипотечните и потребителските кредити са се увеличили съответно с 0,5% и с 0,6%. За месец кредитният портфейл на банките е нараснал с 311 млн. лв. до 61,6 млрд. лв. Нарастване има и при депозитите с 604 млн.лв. Ликвидният буфер в края на февруари е 28,7 млрд. лв. и се е увеличил със 775 млн. лв., отчита БНБ. Общата печалба на банките, работещи у нас, за първите два месеца на 2019 г. е 204 млн. лв., или с 14 млн. лв. повече спрямо същия период на 2018 г. Собственият капитал на трезорите вече е 14,1 млрд. лв. За един месец общата сума на банковите активите се е увеличила със 787 млн. лв. до внушителните 107,7 млрд. лв.

Двойно обозначение на цените от днес

автор:Дума

visibility 2628

/ брой: 146

Среща Путин - Тръмп в близките дни

автор:Дума

visibility 2631

/ брой: 146

Влязоха в сила митата на САЩ

автор:Дума

visibility 2613

/ брой: 146

Додик свиква референдум, за да запази поста си

автор:Дума

visibility 2631

/ брой: 146

Накратко

автор:Дума

visibility 2556

/ брой: 146

БСП и шаманите

автор:Александър Симов

visibility 2670

/ брой: 146

Защо го допускаме?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 2620

/ брой: 146

50 години по-късно светът пак е на кръстопът

автор:Кристиан Вигенин

visibility 2925

/ брой: 146

Сага за хуманоиди

автор:Олга Маркова

visibility 2634

/ брой: 146

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ