Димитър Радев:
БНБ започва да сече пробно евромонети
/ брой: 39
До седмици България ще започне да сече тестовите евромонети. Това съобщи управителят на БНБ Димитър Радев пред депутатите от парламентарната комисия по въпросите на Европейския съюз, Шенгенското пространство и Еврозоната.
На нея управителят на Хърватската народна банка Борис Вуйчич разказа как страната му се е подготвила за приемането на еврото.
По думите му единствената разлика между България и Хърватия в процеса по приемане на еврото е политическият фактор.
"В България имахме доста нестабилна политическа среда. Все пак, със създаване на редовно правителство, тя подобри се от средата на миналата година", обясни управителят на БНБ. Той посочи, че кредитния рейтинг на Хърватия е бил по-нисък от нашия, но вече с приемането на еврото, е по-висок. "Законодателно вече сме напълно готови за приемане на еврото с приемането на Закона на БНБ, но много е важна и политическата рамка в страната", подчерта още Радев.
"Вече имаме напълно изпълнени 3 от 4 критерия и в момента следим инфлацията, която при нас спада по-бързо, отколкото в еврозоната и моделите и на Европейската комисия, и Европейската централна банка, и нашите вътрешни модели. През 2024 г. този критерий също ще бъде изпълнен и съответно 2025 г. се надявам да станем 21-ата държава в еврозоната", каза министърът на финансите Асен Василев.
Инфлационният ефект от приемането на еврото в Хърватия е бил повишение с 0,2 процентни пункта. Паралелни изчисления на Хърватската централна банка са показвали 0,4 процентни пункта инфлационен ефект, но реално е бил двойно по-нисък, съобщи гуверньорът Борис Вуйчич.
Вуйчич посочи, че спекулациите с високите цени, свързани с присъединяването към еврозоната, идват от т.нар. "възприятие за инфлацията", което произлиза от новините и отразяването на цените по отделни стоки, но статистическото измерване на отражението върху цялата потребителска кошница идва по-късно и показва по-ниска инфлация.
"Информационната ни кампания подкани гражданите да обменят своите куни в евро още преди да влезем в еврозоната. И постигнахме 60 на сто изкупуване още преди 1 януари 2023 г.", посочи Борис Вуйчич. Той изброи различните етапи на подготовка, предприети преди въвеждане на еврото.
Сред тях попадат мерките за информиране и защита на потребителите, правна хармонизация, техническа подготовка, за да могат касовите апарати и пос терминалите да заработят в новия режим, подготовка на правителствения сектор.
Като значима стъпка Вуйчич посочи изграждането на нов модерен трезор, достатъчно голям, за да побере изтеглените от обращение куни. Такъв не е имало и е бил необходим нов. Той е построен от армията във военна база и е отдаден под наем на Хърватската народна банка.