25 Юли 2025петък15:55 ч.

Близо 300 са децата, които ще учат у дома

автор:Дума

visibility 708

Между 200 и 300 са децата, които ще учат от вкъщи заради предпазливост на родителите. Това стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев, който днес бе в Стара Загора на откриването на учебната година в Тракийския университет.

В момента се подават заявленията. Това не значи, че тези деца няма да учат. На тях ще бъдат възлагани задачи. Ще бъде контролирано изпълнението на тези задачи. А в училища, които не предлагат обучение в електронна среда, децата ще могат да се включат в училищни центрове за дистанционно обучение като компенсаторна мярка.

До няколко седмици се очаква да стартират и учебните центрове за дистанционно обучение, които ще са в помощ на децата, учещи от вкъщи. Те ще могат да се включват в реално време в уроци, предназначени за техния клас, но с учители и съученици от различни учебни заведения.

Децата, учещи вкъщи, ще имат право и на консултация с преподавателите, които ще получават съответното възнаграждение за това.

Министър Вълчев коментира и протеста на  група родители пред Министерството на образованието и науката против носенето на предпазни маски в коридорите на училищата: "Няма мярка, която да не предизвиква полемика в обществото, готови сме за дебат".По думите му у нас е въведен един от най-либералните режими на противоепидимични мерки в сравнение с останалите държави.

Повечето изследвания показват, че носенето на маски е един от най-ефективните методи за неразпространение на Covid-инфекцията. Дори да се стигне до заразяване, маската намалява поетия от засегнатото лице вирусен товар, което е от сериозно значение за по-лекото протичане на инфекцията в общия случай, подчерта още министърът.

Невзаимодействието между отделните паралелки като приетата мярка срещу разпространението Covid-19 дава възможност да не се затваря учебното заведение при заразен ученик или учител, посочи още образователният министър.

Близо 59 хиляди са първокласниците в България, които утре ще прекрачат за първи път училищния праг. Тази учебна година ще протече в условията на непредвидимост заради ситуацията с коронавируса, но основната цел е обучението да бъде присъствено, допълни министърът по повод утрешния 15 септември.

В момента, за голяма част от учениците учебната година стартира присъствено. Има много малки изключения на деца, които поради здравословни причини или притеснения на родителите, ще се обучават от вкъщи, обобщи Вълчев.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 305

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 330

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 328

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 372

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 335

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 750

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ