19 Май 2024неделя13:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Според председателят на БСК Добри Митрев (вдясно) цените на енергоносителете остават основен проблем за бизнеса у нас.

Бизнесът притеснен за цената на тока и горивата

Едва 19% от предприемачите одобряват антикризисните мерки

/ брой: 240

автор:Евгени Гаврилов

visibility 401

Само 11% от представителите на бизнеса не усещат отражението на високите енергийни цени, докато за останалите 89% те създават сериозни проблеми. Това ги принуждава да увеличават крайните цени на продукцията си (62%), да съкращават други разходи (41%) и персонал (14%), а всеки четвърти се оплаква от намаление на поръчките и клиентите. 

Това показва традиционната анкета на Българската стопанска камара "2021 г. през погледа на бизнеса". Директна финансова подкрепа и преструктуриране на енергийната система и енергийния микс са двете най-необходими според анкетираните мерки от страна на държавата, които да служат като противодействие на растящите енергийни цени. 

Сред належащите мерки е и въвеждането на механизъм за сключване на дългосрочни договори за бизнес потребителите. Високите енергийни цени принуждават бизнеса да търси начини за повишаване на енергийната ефективност на компаниите. 11% от анкетираните вече са инвестирали в тази посока, но една трета от участниците в проучването не си поставят подобни приоритети, коментира председателят на БСК Добри Митрев. Преобладаващата част (27%) от възнамеряващите да инвестират в енергийна ефективност планира изграждане на енергийни източници за собствени нужди, а всеки четвърти анкетиран планира обновяване или подмяна на използваните технологии. Към оптимизация на производствените процеси са се насочили 15% от участниците в проучването, а обновяване на сградния фонд и автомобилния парк обмислят, съответно- 13 и 11% от анкетираните. 

За 14% от бизнеса подобни инвестиции са невъзможни, поради липса на финансов ресурс. 49% от анкетираните виждат бъдещето на българската енергетика в атомната енергия, а всеки четвърти залага на възобновяемите енергийни източници.

Според 43% от анкетираните заместването на произвежданата от въглищните централи енергия трябва да стане чрез микс от всички изброени дотук мерки. 

Проучването показва леко покачване на оптимизма сред бизнеса.  42% от анкетираните очакват икономически спад през 2022 г., но в миналогодишното изследване песимистите са били почти двойно повече. 17% не очакват никаква промяна, а 31% са оптимистите, които са тройно повече спрямо миналата година.

Според анкетата антикризисните и противоепидемични мерки получават много ниска оценка. 19% от анкетираните одобряват икономическите мерки, а 27% подкрепят противоепидемичните. Резултатът е почти идентичен с този от 2020 г., когато процентите са били, съответно Ц 19 и 28. В огромното си мнозинство участниците в анкетата не одобряват предприетите мерки. 

В резултат от ковид-пандемията 44% от анкетираните са били принудени да се откажат от инвестиционните си намерения, както и да пристъпят към оптимизация на разходите. 41% пък са прекратили работа за определен период. Рисковете пред развитието на българската икономика мнозинството от анкетираните виждат в очакван ръст на цените, фискалната и регулаторна тежест, както и спад на броя на работните места. Най-сериозни притеснения за бъдещето анкетираните имат по отношение на високите енергийни цени и инфлационния натиск (80-82%). 70% от участниците в анкетата очакват ковид-кризата и забавянето на глобалния растеж да се отразят негативно на техните бизнес показатели и през 2022 г. 

 

 

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ