17 Юли 2024сряда11:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бизнесът няма намерение да вдига заплатите

Работодателите са и против повишаването на минималните осигурителни прагове, сочи анкета на БСК

/ брой: 223

автор:Дума

visibility 83

55% от работодателите не планират увеличение на заплатите през 2012 г., сочат огласените вчера данни от анкета на Българска стопанска камара (БСК), проведена през септември сред нейните членове. Ръст на заплатите на служителите си подготвят 29%, а 16% все още се колебаят. В голямата си част (53% против срещу 35% за) работодателите са и против идеята за определяне на минимален осигурителен доход по браншове и длъжности и повишаване на минималните осигурители прагове.
Основна причина за замразяването на заплатите е влошеното финансово състояние на фирмите и браншовете, с което се сблъскват 51% от работодателите. За това влияе още високата междуфирмена задлъжнялост и забавените плащания по обществени поръчки, както и песимизмът относно подобрението на икономическата среда, поради което фирмите се стремят да запазят резервите си.
Едва 8% от работодателите обаче смятат, че възнагражденията в предприятието/бранша са на достатъчно високо ниво и не се налага индексация в този момент.
При индексирането на възнагражденията трябва да се има предвид основно производителността на труда, смятат една четвърт от предприемачите. Всеки пети работодател приема като водещи факторите инфлация, конкурентоспособност и разходи за труд, а според 17% от анкетираните трябва да се отчитат и промените в данъчното и осигурителното законодателство.
"Индексирането на трудовите възнаграждения би следвало да е съобразено с реалната икономическа ситуация и да отговаря на възможностите на всяко предприятие, а не да се определя с норматив от държавата", смятат представителите на бизнеса.
Необоснованото индексиране на трудовите възнаграждения, без това да е обвързано с разширяване на пазарния дял или с диверсификация в предприятията, утежнява и без това тежкото финансово състояние на малките и средните предприятия у нас, които са гръбнак на икономиката, а съчетано с огромната междуфирмена задлъжнялост, която непрекъснато нараства, допринася за липсата на оперативни средства във всяко едно предприятие, което постепенно води до неговата ликвидация и до ръст на безработицата.
Въпреки това в много по-малка степен работодателите са склонни да пристъпят към съкращения и/или преструктуриране на персонала като източник за увеличение на възнагражденията.
Работодателите определиха като остарял Кодекса на труда. Той не създава условия за гъвкавост на пазара на труда, смятат те.
Бизнесът среща трудности и с режимите за разпределение на работното време и отпуските, както и множеството почивни дни, които често прекъсват работния процес и обременяват финансово фирмите.
Участниците в анкетата искат още държавата да спре с увеличението на осигуровките за сметка на работодателите, за да могат предприятията да си "отдъхнат" и да се намалят разходите за труд.
 

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 1747

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 1624

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 1670

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 1618

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 1838

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 1730

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 1719

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 1670

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 2459

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1808

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 1821

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 1633

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ