15 Септември 2025понеделник19:49 ч.

Здраве

Народна медицина

Билкови напитки при бронхит

/ брой: 2

автор:Дума

visibility 6984

В някои страни като Германия мащерката е официално одобрена за лечение на хронична кашлица, инфекции на горните дихателни пътища, бронхит, ларингит. 

Редом с други полезни вещества мащерката съдържа тимол (специфичен антимикробен агент, който действа смело в борбата с различните типове патогенни микроорганизми - вируси, гъбички, бактерии). Именно заради високото съдържание на тимол продължителната употреба на етерично масло от мащерка може да причини хипертиреоидизъм или интоксикация поради дразнене на храносмилателната система, смятат някои учени. 

1 чаена лъжичка или 2 големи стръка прясна мащерка се заливат с 250 мл вряла вода и се оставя 10 минути. Чаят се подслажда с мед. 

Мнозина предпочитат липов чай при кашлица. Необходими са около 20 грама изсушена липа и около 250 мл вода.

Ако кашлицата се дължи на настинка или начални стадии на грип, е добре да пиете чай от лайка. 

Чаят от магарешки трън е широко използван от народните лечители. Той помага при суха и дразнеща кашлица. Две супени лъжици цветове от растението, които се варят в продължение на 10 минути в 600 мл вода. След това е необходимо отварата да се филтрира и се приема на малки глътки през целия ден.

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 171

Пътуваме от София до Сърбия изцяло по магистрала

автор:Дума

visibility 714

/ брой: 171

НАП погва амбулантни търговци за укрити доходи

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 171

Огромна разлика в доходите на българите

автор:Дума

visibility 684

/ брой: 171

Да се ограничи интернет за децата

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 171

Голям пожар бушува на Пелопонес

автор:Дума

visibility 613

/ брой: 171

Германците взимат заеми за всекидневни разходи

автор:Дума

visibility 639

/ брой: 171

Накратко

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 171

Признанието на Макрон

автор:Юри Михалков

visibility 634

/ брой: 171

Винаги с разум

visibility 578

/ брой: 171

Разбирате ли смисъла от училището?

visibility 609

/ брой: 171

Глас и съвест на епохата

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 171

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ