26 Юни 2024сряда21:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Безсънието може да бъде полезно

Повече време, прекарано в будно състояние, в определени случаи допринася да се намерят нестандартни решения на някои проблеми

/ брой: 166

автор:Дума

visibility 648

Намаляването на часовете за сън може да бъде полезно, разкри пред радио "Спутник" клиничният психолог Лусия Сулейманова. Тя уточни, че в определени случаи безсънието е ефективен начин за активиране на мозъка, който търси изход от трудна ситуация. Повече време, прекарано в будно състояние, може да помогне да се намерят нестандартни решения на някои житейски проблеми. Техниката за лишаването от сън обаче трябва да се прилага внимателно.

Известно е, че липсата на сън въвежда човешкото тяло в състояние на стрес, което може да бъде полезно използвано в работата или да се намери изход от проблемните ситуации. Д-р Сюлейманова уверява, че в такива моменти мозъкът работи най-активно и в главата ни може да се роди творческо решение на големи проблеми.

"При остър стрес сънят се потиска. Има изследвания, които показват, че липсата на сън активира организма, провокира и тревожност, и творческа активност. В това състояние ние започваме активно да търсим решения на проблеми и често ги откриваме с лекота. Това активира предприемаческата дейност, тоест търсенето на нестандартни и креативни решения", обясни клиничният психолог.

Основното ограничение на този начин за ускоряване на мозъчната дейност е времето. Човек може да спи само по няколко часа на денонощие през целия си живот, но творческото активиране на мозъка не е често явление.

"Трябва да вземем предвид един много важен момент - безсънието активира състоянието на остър стрес. Ако продължи много дълго време, той може да се превърне в хроничен стрес. В тази ситуация няма да успеем да поддържаме и управляваме онези проекти, които вече сме успели да организираме", предупреди Сулейманова.

Сънят се смята за здравословен за повечето хора, ако е с продължителност до 8 часа в денонощието. Намаляване на това количество за активиране на мозъка е възможно, но след това задължително трябва да минем в режим на възстановяване на мозъка чрез почивка.

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ