Безплатни лекарства срещу КОВИД-19 липсват в аптеките
7 области още нямат поликлиники със зони за прегледи, изследвания и предписване на домашно лечение
/ брой: 183
Важни безплатни лекарства срещу коронавирус липсват в аптеките, алармира Асоциацията на собствениците на аптеки. "От общо 18 лекарства за КОВИД-19 трайно липсват 4, като например антикоагуланти. 9 от медикаментите са с доплащане, а част от останалите девет въобще ги няма на пазара, защото се изнасят, въпреки забраната. Всички 18 лекарства са в напълно реимбурсирани групи, но само половината са напълно безплатни, а от тях 3 ги няма, т.е. напълно безплатните и налични са само 6", заяви в тв участие шефът на асоциацията Николай Костов. Освен това безплатните медикаменти се предписват еднократно само за осигурени хора и са до 3 броя. Терапевтичните курсове са от 3 до 10 дни, но ако терапията продължи, пациентът заплаща допълнителните лекарства. Става дума за безплатните медикаменти в списъка на НЗОК - антибиотици, кортикостероиди и срещу кръвосъсирване, предназначени за пациенти с лека форма на коронавирус, преминали през КОВИД-центрове. На много места обаче предписването им не върви заради проблем с електронните рецепти.
В 7 области все още няма поликлиники с КОВИД-зони за прегледи, изследвания и предписване на лечение за леките и средно тежките случаи на пациенти с коронавирус, отчете НЗОК. Това са Благоевград, Велико Търново, Видин, Кърджали, Силистра, Смолян и Търговище. В другите области поликлиники са сключили с касата договори за над 70 зони. От НЗОК признават, че работата на зоните не тръгна съвсем гладко в края на миналата и началото на тази седмица, но очакват проблемите постепенно да бъдат изчистени. Разкриването на зоните е по желание на лечебните заведения.
Скоро в България официално ще има разрешение за поставяне на трета бустерна доза от ваксините срещу коронавирус за определени рискови групи, съобщи шефката на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Тази доза е за подсилване на имунитета и се поставя 8 месеца след втората. Препоръчва се за хора с имунен дефицит, онкоболни и за хората над 65 години, обясни Христова. Тя призова хората да се ваксинират, както и децата над 12 години с наднормено тегло и вродени заболявания, които са сред рисковите групи.
В следващите две седмици заразените ще достигнат до 3000 за денонощие, прогнозира директорът на НЦЗПБ. Сега случаите са около 10% от всички тествани или около 2000 новозаразени на ден. Активните случаи са над 41 000. От тях близо 5000 души са настанени в болница, като над 400 са в интензивни отделения. На 22 септември са поставени едва 1858 ваксини, с което ваксинираните българи, включително и тези с една доза, са само около 22% - на последно място в ЕС. Ваксинацията за Европа е 57%. Починалите от коронавирус у нас вече надминаха 20 000.
"Необходима е спешна промяна в комуникационната политика на здравното министерство и провеждане на информационната кампания за ваксинация срещу КОВИД-19, която да се противопостави на невежеството и фалшивите новини, които в съчетание с липсата на политическа воля и разбиране за национални приоритети взимат все повече непрежалими жертви", гласи позиция на Центъра за анализ и кризисни комуникации.