19 Юни 2024сряда00:22 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бежанецът, който постигна всичко, за което е мечтал

/ брой: 211

visibility 46

Дойче веле

"Чадърът ми е като Сирия. Счупен е", въздъхва Нидал Рашоу, докато чака светофарът да светне зелено. 30-годишният сириец живее в Бон от началото на 2015 година. Още тогава започнал да учи усърдно немски, за да може по-скоро да си намери работа и да не зависи от социалните помощи. Първият му "дом" в Германия бил бежански контейнер. Днес, близо 2 г. по-късно, Нидал живее в жилище под наем. "Най-после имам всичко, за което съм мечтал. Имам работа, жилище, имам си дори и приятелка", споделя той с неприкрита радост, докато върви по улицата. Тръгнал е към Ведиг фон Хайнен - човека, помогнал му да стигне дотук.
Доброволецът Ведиг фон Хайден прегръща сърдечно сириеца. "Ведиг винаги беше на мое разположение, голям късмет извадих с него. Ако не беше той, нямаше да мога да завърша курса по немски и може би все още щях да съм в бежанския приют", споделя Нидал. "За нас той е нашият баща тук, в Германия", добавя сирийският кюрд, като под "нас" има предвид себе си и двамата си братя, които също живеят в Бон.
Когато получил бежански статут, Нидал, който в Сирия е бил учител по английски, веднага започнал да си търси работа. Кандидатствал за място към администрацията на град Бон и го получил, тъй като знаел арабски, кюрдски, английски и немски език. Задачата му: да помага на млади мигранти да се приспособят към живота в Германия. "Сирийците ми се доверяват, все пак говоря езика им", казва Нидал.
Има ли и други като него? Случаят на Нидал е по-скоро изключение от правилото. Според данни на германското Бюро по труда, 74% от близо 300 000 бежанци, регистрирали се като търсещи работа до края на юни 2016 г., нямат професионално образование. Статистиката обаче все още не е изчерпателна. Окончателните данни може би ще очертаят по-различна картина на образователното равнище и професионалната подготовка на мигрантите.
Според Ведиг фон Хайден, броят на сирийските бежанци с професионална квалификация ще се окаже доста по-висок от очакваното. Откакто през 2008 г. е започнал да се грижи за имигранти, Ведиг фон Хайден е помогнал на десетки да се устроят в Германия. Повечето се нуждаят от помощ в търсенето на жилища, или когато имат нужда от медицинска помощ, казва германецът.
Днес Нидал печели по 1000 евро месечно - достатъчно, за да може да плаща наема за квартирата си. "В Германия живея добре", казва той. Междувременно кара курс за социални работници и когато го завърши, заплатата му ще се повиши. "Само че обучението, което се води на немски език, не е никак лесно", казва Нидал. Въпреки това той явно се справя с живота си. Преди половин година се запознал с приятелката си, чехкинята Радка. "Тя е много красива и с нея се чувствам много добре", споделя сириецът. Запознали се в един бар в Бон. Вече живеят заедно.
Повечето сирийци, подобно на Нидал, искат да се интегрират колкото се може по-скоро в германското общество. Само че документите им често се губят в джунглата на администрацията и повечето служители даже не се и опитват да им обясняват нещата на друг език, освен на немски. Връзката с германците остава най-често повърхностна, а така двете страни не могат да се опознаят.
Особено след атентатите в Ница и Ансбах пропастта между имигрантите и германците се е задълбочила. Нидал споделя, че досега в Бон не се е чувствал дискриминиран, но същевременно го боли, че войната и терорът като че ли го съпътстват навсякъде.
Животът на сирийския кюрд е пример за успешна интеграция в Германия. "Чувствам се изцяло приобщен. Не завися от държавна помощ, имам работа, имам си и приятелка" - това е простичкото послание на Нидал.

Нидал и Радка

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 493

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 548

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 495

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ