Наталия Киселова:
Без разговор няма да дадем подкрепа за председател на НС
За пети път в петък депутатите не успяха да определят кой да е начело на парламента
/ брой: 225
"Срещата, която инициираме с партиите в Народното събрание без ГЕРБ и “ДПС-Ново начало”, ще бъде многостранна, за да кажем едновременно всички какво искаме. Мнозинството трябва да е анти-Борисов и анти-Пеевски". Това обяви народният представител от ПГ на “БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА” доц. Наталия Киселова в телевизионния ефир.
"Всеки разговор за председател на парламента минава през подкрепа. Без разговор с нас ние такава подкрепа няма да дадем. Когато се подкрепя определен кандидат, трябва да е ясно какво следва. Поради тази причина се въздържахме да подкрепим Силви Кирилов. Подкрепа се дава, не когато се иска ултимативно. Не искаме да се окаже, че подкрепяме нещо, за което нашите избиратели да ни критикуват", изтъкна тя.
Според Киселова намеците от ГЕРБ, с които хипотетично предлагат Атанас Атанасов от ДБ за председател на НС, са закъснели. "ГЕРБ си правят сметка, че може и да има мнозинство без тях и “ДПС-Ново начало”. Те не дадоха шанс този парламент да заработи. Вече има настроение сред другите партии за нови избори. Бойко Борисов е неприемлив за "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" като кандидат за премиер още от 2020 г., когато хората излязоха масово на протести срещу него. Борисов прави провокации да види докъде другите партии може да бъдат притискани. Неговото политическо говорене е през медиите", коментира Киселова. "Трябва да е ясно обаче, че не може да бъде подкрепено правителство на ГЕРБ, както и мнозинство, в което влиза “ДПС-Ново начало", категорична бе тя.
Попитана дали според експертното й мнение подписка за президентска република би била конституционна, тя отговори, че не би била, защото формата на управление на държавата се решава не на референдум, а от Велико народно събрание.
Позицията на Киселова идва, след като в петък депутатите за пети път не успяха да изберат председател на 51-вия парламент. При гласуването Рая Назарян получи подкрепа само от собствената си парламентарна група. Кандидатът на "Възраждане" Петър Петров събра 47 гласа "за", Наталия Киселова събра 39 гласа в своя подкрепа, а за Силви Кирилов от ИТН - 66.
На балотажа за Кирилов гласуваха 101 срещу 68 за Назарян. Депутатите от ДБ и БСП отново не подкрепиха кандидатурата на най-възрастния депутат.
Атанас Зафиров:
ИТН не гарантира, че Силви Кирилов няма да е служебен премиер
Добре е, когато истината излиза наяве, коментира във Фейсбек председател на "БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" Атанас Зафиров признанието на Павела Митова, че ИТН на може да гарантира, че ако Силви Кирилов бъде избран за председател на парламента, няма да бъде номиниран за служебен премиер. "Ето за това говорим през цялото време - някой иска да изберем не председател на НС, а удобен служебен премиер! Кой го прави не е сложно да се досетим. Ако имаше реално желание за избор на председател, водещият мотив щяха да са качествата и подготовката. В случая мотивацията е ясна. Със Силви Кирилов като председател явно се отива на бързи избори. Българският народ това ли желае?", попита риторично Зафиров.
В петък "БСП–ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА" изпрати писмо до 5 групи в НС. Социалистите канят на разговори ПП-ДБ, "Възраждане", АСП, ИТН и МЕЧ с призив да бъде формирано надпартийно мнозинство, което да застане зад няколко ясни приоритета и на тяхна база да се избере председател на НС. "Това ще бъде първата стъпка, с която можем да измием срама от челото на българския парламентаризъм. Убедени сме, че за всички нас важните неща за хората са финансова стабилност, повече справедливост и решения за кризите, пред които сме изправени", категорични са от лявото обединение.
"Време е да спрем антагонизма и противопоставянето. Хората разчитат на нас и очакват здрав разум, политическа мъдрост, но и държавническо поведение.
Всички ние разбираме, че излъчването на председател само по себе си не е изход от кризата. Математическото мнозинство за избор на пръв сред равни ще ни изкара от един блокаж и ще ни доведе до следващ. Без ясни приоритети, зад които е готово да застане това мнозинство, излъчило председател, няма как да се стигне до реална законодателна дейност, отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, което може да вкара страната ни в още по-тежка ситуация", пишат от левицата.