Позиция
Без английски няма работа
/ брой: 80
Английският език се превърна в най-важното условие за намирането на квалитетна работа. Това ясно се вижда от обявите, публикувани в популярни сайтове за работа. Единствените длъжности, за които английски не се изисква, са тези за готвачи, помощници в кухня и чистачи.
И ако само до преди пет години, за да станеш секретарка, беше необходимо средно образование и добра обща култура, сега изискванията са перфектен английски, по възможност втори език немски или френски, плюс владеенето на поне няколко компютърни програми. Повечето работодатели подлагат кандидатите на тест по английски по време на самото интервю.
С въвеждането на задлжителен английски в службата работодателите си спестяват цял щат за преводач и вместо за две длъжности - плащат за една.
Ощетените в случая са търсещите работа.
Ако си над 30 - стой си вкъщи
Най-проблемната група безработни са хората между 30 и 50 години. Точно те са и тези, чието ниво на английски език не е високо. Въпреки, че официално няма възрастова дискриминация, хората около 40 години си намират работа изключително трудно, показват и моите лични наблюдения.
Работодателите предпочитат по-младите и без семейства, за да може да остават и извън работно време. Освен това младите без стаж се съгласяват и на по-ниски заплати, за да може да натрупат опит.
Проблем с намирането на работа имат и майките на малки деца, които обикновено търсят почасова работа. Заради недостига на места в детските градини те са принудени да си стоят вкъщи да отглеждат децата си. Обикновено на всяко интервю за работа се пита: "Имате ли деца? Кой ще гледа детето ви, ако се разболее?" Дори и да кажеш, че има кой да го гледа, пак не си нает.
Основен проблем за наемането на майките на малки деца от страна на работодателите се явява и фактът, че са законово защитени от уволнение и могат да ползват преференции на работното си място, като често отсъствие заради болест на детето. Въпреки че в Закона за защита от дискриминация ясно е упоменато, че работодателят няма право да отказва приемането на работа заради майчинство, родителките на малки деца масово стоят без работа.
Учиш едно - работиш друго
Друг фрапиращ факт за безработицата в България е, че хората масово не работят по специалността, която са завършили. Това, че си завършил право или бизнес администрация, не означава, че ще си намериш работа в тази сфера. Повечето млади работят неща, които нямат никаква връзка с тяхната професия. Факт е, че в България няма поле за реализация за завършилите агрономство, ядрена енергетика и различни инженерни специалности.
Ако искаш повече пари, няма да те вземат. По време на интервю задължителен е станал въпросът: "Какво възнаграждение очаквате?" И когато попиташ: "А вие какво предлагате за тази длъжност?", отговорът е един и същ: "Кажете вие колко искате!" Естествено след интервюто се избират не само най-добрите кандидати, но и тези, които искат най-ниско заплащане за длъжността, на която ще бъдат назначени. Чести са случаите, в които преди да кандидатстваш по конкретна обява, трябва да отговориш на анкета, която, разбира се, включва и въпроса - очаквано месечно възнаграждение.
Всеизвестен е и фактът, че хора с недостатъчно висока квалификация заемат високоплатени длъжности. А такива, които са с по две или три магистратури, работят за по 400-500 лв. на месец.
И така - търсите ли работа?