26 Юни 2024сряда18:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Белене". Защо?

В помощ на обществената дискусия по предмета на предстоящия референдум

/ брой: 291

автор:Дума

visibility 993

Поради обществената важност за България на ядрената енергетика у нас предстоящия референдум и насочването му към АЕЦ "Белене" ДУМА публикува около 100 въпроса и отговора по темата. Първата половина от тях са подготвени от изданието за анализи в областта на международната политика, сигурността и дипломацията "Експерт".

35. Вярно ли е, че референдумите са демократично средство, когато засягат ценностни въпроси, а не корпоративни - от интересите на определени групи хора?
Само определени групи ли ползват електрическа енергия в България? Тук става дума за бъдещето и на децата, и внуците ни. Както, разбира се, и за българската икономика и нейната конкурентоспособност. Но важно е също така, че за първи път след 1947 г. хората ще имат право да се произнесат.

36. А има ли шансове референдумът? За да бъде признат за задължителен, избирателната активност трябва да е равна на последните парламентарни избори, някъде около 60 на сто. Това на практика е невъзможно.

Действително, заложилите този текст фактически ограничават суверенното право на хората да изразят своята воля, така че да защитат инересите си. Затова, рано или късно, трябва да се отиде към промяна на тези условия. Проблемите са и в закона, липсата на критерии, невъзможните срокове, недобре уреденият статут на самата комисия и др. Но в случая с предстоящия референдум, предвид жизненоважното му значение не е невъзможно да се постигне изискуемата активност. Важно отражение ще има отговорното отношение и зрелостта на политическите партии. В конкретната ситуация важно е да се гласува.

37. Трябва ли да отговаряме на въпроса, формулиран от ГЕРБ, а не от внеслите подписката? Ако отговорим с "Да", валидно ли е това за проекта "Белене" или за друг проект?
Всъщност този въпрос е решен положително в Енергийната стратегия на България, която е приета през март от правителството и утвърдена от парламента през  юни миналата година спoред всички законови процедури и правила. Изводът може да бъде: незачитане на законите и опит да се пренесе отговорността върху хората, които ще гласуват.
Подмяната, която направи ГЕРБ, наистина внася двусмислие. Макар че министър- председателят Борисов ясно заяви "Ние сме срещу АЕЦ "Белене". Тъй като и думите "нова ядрена централа" бяха подменени с "нови мощности", очевидно се визира нова такава и в рамките на АЕЦ "Козлодуй". Всичко това дава възможност на управляващите да тълкуват както си искат крайните резултати от референдума.

38. Какво ще последва при валиден референдум и при невалиден референдум?
За да е валиден референдумът, трябва да са участвали поне толкова избиратели, колкото на последните парламентарни избори, т.е. 4,3 млн. души (по-точно 4.345.500).
Първо, ако 50% са гласували с "Да", изграждането на АЕЦ придобива задължителен характер за управляващите, но предвид на общо формулирания въпрос, те ще го тълкуват вероятно като нова мощност, но не и като АЕЦ "Белене". Така излъгаха над 700 000 българи, които с подписа си поискаха референдум за АЕЦ "Белене".
Второ, ако няма достатъчно участие, но болшинството от гласувалите подкрепят  референдума, въпросът влиза за разглеждане в НС.
Трето, ако болшинството от хората отговорят с "Не", то следващ референдум по този въпрос може да се насрочи най-рано след 2 години.

39. Какви са нагласите на хората към момента?
Според последното проучване на общественото мнение, обявено на 20.11.2012 г:
- 62,5% от готовите да участват биха отговорили с "ДА" (тенднецията е покачваща се).
- 37,5% от готовите да участват биха отговорили с "Не" (тенденцията е намаляваща).

40. При общественото обсъждане преди деня на референдума отново ще се лансират близките тези за цената и второ, за това, че България в момента няма пари. Наистина ли е така и къде изтичат парите ни?  
Първата теза за цената изяснихме достатъчно категорично по-горе. Колкото до това, че България нямала пари, всеки може сам да си направи сметката:
1. Неспособността на правителството да обезпечи заявените приходи оставят една дупка от близо 1 милиард лева. Само нелегалната търговия на цигари отнема стотици милиони от бюджета. Данъчните измами нанасят още 300 млн. лева загуби на държавата
3. 3,5 милиарда лева, което прави 4,7% от БВП, генерират 12-те най-значими организирани престъпни дейности, според Центъра за изследване на демокрацията.
4. Експерти посочват, че България може да има по 1-1,5 милиарда лева ежегодни приходи само от златните си находища в продължение на следващите 15-20 години. (Без да вземаме предвид загубеното досега: само по една от концесиите е изнесено от България злато - 100 тона за 55 милиарда и 620 млн. долара! Подписана е при правителството на Иван Костов за 35 години напред. Точно от човека и политическата сила, които сега искат да лишат бъдещето на България от ядрена енергетика, за да печелят двата американски ТЕЦ-а. Колко процента от българите му имат още доверие?)
5. Губим 40 милиарда лева от изтичане на мозъци от началото на прехода до днес, твърдеше един профсъюзен лидер. При 23 години преход годишно това е... 1,7 млрд лв.
6. Три милиарда лева струват на държавата през 2011 година младите българи, които нито работят, нито учат.
7. БВП на България ще се увеличи с 3-5 милиарда лева, ако се намали броят на нискообразованите или качеството на подготовката на учителите се подобри.
8. Само нерегистрираните частни автосервизи ощетяват държавния бюджет с 300 млн. лева
9. Управляващите от ГЕРБ дават 30 милиона лева годишно за самолетни билети, някои от които до екзотични дестинации.
10. Само присъдите в Страсбург срещу България заради грешките на управляващите, скалъпените дела, разчистването на сметки, неспазване на човешките права са за 5 млн лв.
Списъкът може да бъде продължен.
Всичко за година: 12,08 млрд. лв.

ДВАНАДЕСЕТ МИЛИАРДА ЛЕВА. Достатъчно за пенсии, за образование, за здравеопазване,  за проекти, за отбрана, дори за магистрали. Ако имаше управляващи, които са способни да управляват.


Съставил Симеон Николов, главен редактор на "Експерт-БДД"

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ