26 Юни 2024сряда19:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Белене". Защо?

В помощ на обществената дискусия по предмета на предстоящия референдум

/ брой: 286

visibility 736

Поради обществената важност за България на ядрената енергетика у нас предстоящият референдум и насочването му към АЕЦ "Белене" ДУМА публикува около 100 въпроса и отговора по темата. Първата половина от тях са подготвени от изданието за анализи в областта на международната политика, сигурността и дипломацията "Експерт".

17. Ще има ли пазар за произведената в АЕЦ "Белене" електрическа енергия?
Още преди да започнат тези безсмислени спорове, България продаваше електроенергия на Балканския полуостров, задоволявайки 50% от неговите нужди. Интерес към проекта АЕЦ "Белене" проявиха Сърбия и Македония. Гърция купуваше от нас въпреки протестите на гръцки организации срещу АЕЦ "Козлодуй". До 2030 г. нуждите от електроенергия в света ще се увеличат двойно! А без АЕЦ тези нараснали нужди не могат да бъдат покрити.
Ако няма пазар на електроенергията, защо Турция строи руска АЕЦ с четири реактора за 24 милиарда евро? А планира строежи и на още 2 АЕЦ, една от които до българската граница срещу река Резовска. Защо Румъния разширява своя АЕЦ с още 2 реактора? Пазар на електроенергия в региона категорично ще има, но друг, а не България ще прибират печалбите, ако не построим АЕЦ "Белене"!
Какво ще загубим, ако не построим АЕЦ "Белене"? През 2020 г. в страната ни ще бъде налице енергиен дефицит. Това ще наложи търсене на доставки. Затова без АЕЦ "Белене" енергетиката в България може да се окаже неконкурентна. Без АЕЦ "Белене" през 2020 г. българите ще бъдат принудени да плащат близо един милиард лева повече за електроенергия. Причина за това е тежестта от таксите върху въглеродни емисии.

18. Строежът на турска АЕЦ до българската граница има ли връзка с отказа ни от АЕЦ "Белене"?
Замисълът на турската страна са строеж на 3 АЕЦ първо е свързана с реалните оценки за бъдещето на ядрената енергетика и нуждите на страната. При оценка на бъдещите пазари обаче Турция не може да не отчита, че след затваряне на 5 и 6 блок на АЕЦ "Козлодуй" България ще трябва да купува ток отвън. Такива нужди имат Македония и Сърбия, поради което бяха заявили интерес за включване в проекта АЕЦ "Белене". Следователно за турската страна при отказ на България да развива АЕЦ пазарът се разширява с България, Сърбия и Македония. Не случайно местата на първите две АЕЦ в Турция бяха определени по-бързо, а по третата - до българската граница, остана за окончателно решение. Но и пред българския президент Плевнелиев при посещението му в Турция ясно бе казано, че турската страна не се е отказала от това място до българската граница. Турският президент дори заяви точно: "Турция няма да остане безучастна, ако България има нужда от енергийни източници." И сигурно не е имал предвид само свързването на газовите системи на двете страни. Ако България не се бе отказала от АЕЦ "Белене", турците отдавна да са намерили друго алтернативно място. А сега има опасност да загубим и туризма по Южното Черноморие, а в бъдеще ток ще купуваме от Турция и Румъния.
Освен това Турция вече привлича срещу солидно заплащане български специалисти по ядрена енергетика за първите си две нови АЕЦ. Тя няма специалисти нито с това образование, нито с практически опит, нито с познаване пък точно на руските реактори, каквито са договорени с Москва. Вече започна изтичането на един уникален експертен капитал на нацията.

19. Ако решението за спиране на проекта "Белене" е под чуждо влияние, то под чие и защо, с какви цели и ползи?
Заинтересованите от това България да не развива ядрената си енергетика трябва да се търсят в три групи.
Предварително се знаеше, че двата проекта в "Марица изток" ще оскъпят много произвежданата електроенергия. Още със сключването на договора се гарантира изкупуването на ел. енергията от тези ТЕЦ за 15 години напред, започвайки от годината на въвеждането им - 2012. А от януари 2013 г. тези ТЕЦ ще плащат нарастваща лихва за отделяните газове, което още повече ще оскъпява продукцията им. Собствениците им са крайно незаинтересовани от наличието на по-евтина ел. енергия от АЕЦ. А приятелите или щедро възнаградени лобисти от ДСБ и СДС естествено защитават тези интереси.
Вторият кръг заинтересовани са собствениците на новоизградените възобновяеми енергоизточници, болшинството от които получиха тази привилегия по време на управлението на ГЕРБ, при това с договорено задължително изкупуване на електроенергията за следващите 20 г.
Третият кръг заинтересовани трябва да се търси на енергийния пазар, от който се стремят да ни изтласкат. Румъния разширява ядрените си мощности с френски реактори. Турция купуваше от нас, а сега планира построяването на собствени ядрени централи.
Освен икономическата компонента за защита на бъдещите печалби на "Марица изток" и енергийния пазар има и втора компонента на американския интерес: недопускане на Русия да присъства и влияе икономически и политически в региона.

Съставил Симеон Николов, главен редактор на "Експерт-БДД"

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 402

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 414

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1124

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 414

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 379

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 445

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ