16 Юни 2024неделя16:57 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Белене" заседна?

Експерти коментират прекратяването на договора за новата АЕЦ в България

/ брой: 39

visibility 118

Александър Емеляненков

Запазването на дългосрочния договор с европейска страна (над 6 млрд. евро за строителството) или мъглявата перспектива за търсене от българската страна на неустойки за "политически саботаж" на подписаните междуправителствени споразумения - пред такава дилема се оказаха "Росатом" и неговата дъщерна фирма "Атомстройекспорт", която е генерален изпълнител на този многострадален проект.
Източник в атомната корпорация даде да се разбере, че такава алтернатива е сериозно разглеждана в края на миналата година, когато на поредните преговори в София с участието на премиера на Русия бяха постигнати конкретни договорки за АЕЦ "Белене", а буквално на следващия ден, след заминаването на руската делегация, те бяха дезавуирани от политически заявления в българската столица. Почти отчаяли се да получат от сегашното българско ръководство адекватни стъпки за започването на строителството на АЕЦ-а на отдавна съгласуваната площадка и по съгласуван проект, в "Росатом" открито заговориха за възможното прекратяване на споразумението, сключено след провеждането на международен конкурс.
От компанията съобщиха две цифри: 150 млн. евро - печалбата заложена от изпълнителя (т.е. руската страна) в проекта за строителството на двата атомни блока и 200 млн. евро - размера на неустойката, която (теоретически) може да се получи чрез съда от българската страна за неизпъление на нейните задължения. Експерти от Москва и София веднага започнаха да обсъждат и анализират накъде ще се наклонят везните.
"За Русия в лицето на "Росатом" сега е икономически изгодно да излязат от проекта, като си възстановят загубите чрез съда, отколкото да продължават работата с българските власти", твърди анализаторът Дмитрий Кумановский, чието мнение бе официално разпространено от пресцентъра на атомната енергетика и промишлеността. По мнението на експерта сегашното ръководство на България под натиска на чужди държави съзнателно вкарва в задънена улица строителството на АЕЦ-а на основата на руски технологии. За пет години разговори "вокруг до около", напомня той, "в пъти нараснаха разходите... поради ръста на цените на строителните материали, оборудването и монтажните дейности". При това Кумановский признава, че "от политическа гледна точка Русия ще загуби, като напусне един от традиционните пазари на своите технологии".
В София, където буквално преди седмица "Атомстройекспорт" проведе за българските подизпълнители семинар по въпросите на организацията на строителните работи в "Белене", продължават да запазват сдържан оптимизъм. "Не вярвам, че Русия ще се откаже от проекта, твърди експертът от Българския атомен форум проф. Александър Тасев. - Но това може да стимулира българското правителство да ускори бюрократичните процедури". Този обект ни е много нужен, допълва го главният инженер на "Главболгарстрой" Станой Милашевин: "Ние сме строители и ако ни дадат възможност да строим, работата няма да спре заради нас". "Ако строителството бъде прекратено, ще пострадат и двете страни, убеден е ръководителят на Центъра за политически изследвания при Института по икономика на РАН Борис Шмельов. - Русия ще загуби свои геополитически позиции на Балканите". Според него при всички съществуващи проблеми е много по-разумно "да се довърши докрай проектът и да се използват неговите резултати, а не да се зарязва на половината път".

Досие на "РГ"


През 2005 г. "Атомстройекспорт" спечели международен търг за строителството на АЕЦ "Белене", а през ноември 2006 г. подписа договор с Националната електрическа компания на България за изграждането на два енергоблока, които да отговарят на техническите изисквания EUR за атомни станции с леководни реактори от ново поколение. Към днешна дата на площадката на АЕЦ-а са изпълнени само подготвителните дейности.



 

Едното платно на "Струма" ще е извън дефилето

автор:Дума

visibility 1224

/ брой: 111

Произвеждаме все по-малко плодове

автор:Дума

visibility 1145

/ брой: 111

Задава се голям излишък на петрол

автор:Дума

visibility 1076

/ брой: 111

Пускат еднодневна винетка за леките коли

автор:Дума

visibility 1029

/ брой: 111

Не давайте партията на търговците

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 111

Трябва ни управление на широка основа

автор:

visibility 1235

/ брой: 111

БСП е жертва на структурите си

visibility 1369

/ брой: 111

Конференция за мир или "път към нищото"

автор:Таня Глухчева

visibility 1238

/ брой: 111

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ