10 Ноември 2024неделя03:44 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

"Белене", а не белот

/ брой: 167

автор:Наталия Гергова

visibility 1760

Крайно време беше да се стигне до съд. И най-вероятно руската "Атомстройекспорт" ще осъди нашата НЕК въпреки "контрапретенциите ни" за контраиск. Защото това правителство непрекъснато бърка преговорите за проекта "Белене" с надцакването в бридж белота. То не бе 12-о споразумение, което отлагаше с три месеца - до 30 юни т.г. подписването на основния договор за строежа на АЕЦ "Белене" и заради което от поста си бе отстранен тогавашният шеф на НЕК Красимир Първанов. То не бе 13-о споразумение, за да има време консултантът - британската банка HSBС, да приключи с експертизите си.  
Междувременно Русия обяви, че ще помага в търсенето на акционери за новата централа, предложи свежо ядрено гориво на лизинг за "Белене" в случай, че София и Москва окончателно се споразумеят за строежа на ядрената централа.
България обаче заговори за ново отлагане, този път заради изборите. И под зоркия поглед на Джеймс Уорлик поиска ядрено гориво за "Козлодуй" от американската компания "Уестингхаус". Която впрочем, пак в присъствието на Уорлик, ни рекламираше и реактор ново поколение, който, както се разбра го има само на книга, но може да бъде построен в "Козлодуй". Я може, я - не.
А докато управниците ни се опияняват от Уорлик, който всячески се опитва (и засега успешно) да ни откаже от "Белене", съседите ни си гледат интереса. Турция не само си строи централа с руски реактори, ами изнася ядрени технологии в Пакистан. Сега пък предлага да изгради АЕЦ, пак с руски реактори, и в Кипър. Румънците също гледат да не изостават - разширяват АЕЦ "Черна вода" и мислят да строят втора. Македония ще купува реактори от Канада. Хърватия активно работи по програма за изграждане на ядрена централа.
А ние?
На 9 юни вицепрезидентът на "Атомстройекспорт" Генадий Тепкян заяви, че ако договорът за "Белене" не бъде подписан до 1 юли, а строителството не започне до март 2012 г., няма да започне никога. Договор няма.
Затова пък има договор (пак под зоркия поглед на Уорлик) с американската "Шеврон" за добив на шистов газ. А всички набелязани терени са в Добруджа - житницата на България.
Ерго след няколко години ще внасяме ток от съседите си. И жито за хляба ни. Защото Добруджа ще се е превърнала в пустиня. Като онези в щата Калифорния.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ