19 Май 2024неделя16:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Байдън се преориентира към възпиране на Китай

/ брой: 116

автор:Дума

visibility 142

Европейското турне на американския президент Джо Байдън демонстрира, че настоящата администрация на Вашингтон разглежда като свой основен противник не Русия, а Китай и е решена да го възпира. Това мнение беше изразено в интервю с кореспондент на ТАСС от професора по политически науки Андрей Коробков от Университета в щата Тенеси.

Коментирайки резултатите от турнето, той каза: "Байдън демонстрира, че отхвърляйси стила на Тръмп, той приема основните положения на неговата външнополитическа концепция".

Както заяви експертът, американският лидер "притисна европейците и ги принуди да приемат всъщност антикитайска резолюция", която "не е много полезна за Европа както в геополитически, така и в икономически план". "Приемайки я, те по същество приеха факта, че Байдън започна да променя геостратегическата концепция на САЩ в посока, много подобна на идеите на Тръмп", добави професорът.

Както обясни политологът, Байдън Дприе идеята, че основният опонент на Америка сега е Китай, а не Русия и политиката на ограничаване трябва да бъде насочена срещу негоУ. "Твърдата преориентация на външната политика към възпиране на Китай логично води до факта, че нейният център става северната част на Тихия океан, тоест Атлантическият океан става вторичен", каза експертът. Това означава, че Европа вече не е "центърът на световната политическа система, каквато беше 500 години", добави професорът.

Според него американската страна осъзнава, че бързият растеж на Китай променя геополитическия баланс в света". "Но ако Тръмп смяташе, че е необходимо да се преборим с тази заплаха, като се сключи някакво споразумение с Русия, Байдън все още е много зависим от различни американски политически сили, които не искат никакъв съюз с Русия в това отношение", добави експертът.

Говорейки за срещата на Байдън с Владимир Путин, професорът отбеляза, че американският лидер се е подготвял за нея "практически от първия ден" като президент. "Той направи редица много тежки изявления по отношение на Русия", обясни експертът. Според него Байдън се е опасявал, че политическите опоненти ще го обвинят в слабост и прекомерна мекота към Москва. В тази връзка ръководителят на Белия дом се опита да демонстрира изключително строг подход. "Това е доста типичен политически ход за Америка", заяви професорът. 

Руският посланик Анатолий Антонов излетя от Москва за Вашингтон и от понеделник, 21 юни, пристъпва към изпълнение на задълженията си, предаде ТАСС

Германия е тясно свързана с Русия исторически и икономически и трябва да поддържа диалог с Москва въпреки съществуващите разногласия. Това заяви канцлерката Ангела Меркел в своето седмично обръщение по повод наближаващата 80-годишнина от нападението на нацистка Германия срещу Съветския съюз. "Германия, както и целият Европейски съюз, не могат да приемат ситуацията в Крим", подчерта Меркел. Берлин е обезпокоен, че в последно време усилията в областта на гражданското общество както в Русия, така и в Беларус, са ограничени и са станали "невъзможни".

"Отношенията ни се усложняват заради задържането на мирни демонстранти и нежелани опозиционери", допълва канцлерката. Независимо от това, както и преди, Германия се нуждае от диалог с Русия, изтъква Меркел в обръщението, разпространено от прес-службата на канцлерството.

Същата позиция тя представи и в хода на разговорите с френския президент Еманюел Макрон, проведени на 18 юни в Берлин. Меркел заяви, че блокът трябва да поддържа диалог с Москва, въпреки големите различия по въпросите на сигурността и конфликтите в Украйна и Сирия. "Русия е голямо предизвикателство за нас, но Русия също е континентална съседка на Европейския съюз и ние трябва да гарантираме, че всички хибридни (кибер) атаки ще бъдат спрени", каза Меркел.

"Но от друга страна имаме интерес да останем в диалог с Русия, ако искаме сигурност и стабилност в Европейския съюз, колкото и да е трудно."

Тя добави: "Щом президентът на САЩ Джо Байдън се среща с руския президент Владимир Путин и провежда открит диалог, също е важно ние, от европейска страна, да направим същото."

Макрон пък заяви, че целта на европейската автономия в отбраната може да върви ръка за ръка с членството в НАТО. Според него Байдън е изразил уважението си към Европейския съюз на политическо ниво, както и желанието си да работи с ЕС като партньор.

НАТО трябва да проявява твърдост към Русия и Китай за хибридните заплахи, но заедно с това алиансът трябва да сътрудничи с Москва и Пекин. Такова мнение изрази и испанската външна министърка Аранча Гонсалес Лая в интервю за неделния брой на вестник "Вантуардия". 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ