18 Юли 2025петък13:12 ч.

Банкер: Има риск от социални трусове

Причината - изоставането на заплатите от ръста на инфлацията

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 1791

Има голям риск от социални трусове в Европа заради изоставането на ръста на заплатите от покачването на инфлацията. Тази прогноза направи един от най-високопоставените български банкери - Петър Андронов, главен изпълнителен директор с ресор "Международни пазари" на белгийската КВС Груп, която у нас държи ОББ и КВС Банк (бившата Райфайзенбанк). Изказването му бе по време на конференцията "Банките и бизнесът 2022".

"Горещ проблем за Европа е безпрецедентното разминаване между инфлацията и договореното възнаграждение на работниците, което стои много ниско", посочи Андронов, цитиран от "Медиапул". По думите му в САЩ има относителен синхрон между нарастването на заплатите и инфлацията, докато в Европа този поддържан от години баланс е нарушен. По данни на КВС Груп разминаването е към 6 процентни пункта, което е изключително сериозно.

Преди два месеца главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов отбеляза, че и в България ръстът на заплатите е спаднал под средната инфлация през второто тримесечие на годината, като очакванията му са, че ръстът на реалните възнаграждения ще остане отрицателен поне няколко тримесечия.

По данни на НСИ годишната инфлация за периода септември 2021 г. - септември 2022 г. е 18,7%, а ръстът на брутната средна заплата за същото време е 15,8% (от 1543 лв. на 1787 лв.), което означава, че увеличението на доходи засега не може да компенсира поскъпването.

"Това е рецепта за социално недоволство, за сериозни протести, за сериозно нагнетяване на напрежение", посочи Петър Андронов. По думите му има разлики между отделните държави в Европа, като в част от западноевропейските страни инфлацията се пренася върху възнагражденията автоматично. Въпреки това обаче има гласове за допълнителни увеличения над инфлацията.

Андронов очаква, че, за да избегнат социалните трусове, властите в европейските страни ще коригират възнагражденията нагоре. Проблемът е, че ако това се случи, ще доведе до повишение на базовата инфлация, която ще бъде допълнително подсилена от нарастването на възнагражденията. Именно подобни политики обаче създават опасност от инфлационна спирала, за каквато предупредиха представители на ръководството на БНБ на два пъти още през пролетта.

Основният макроикономически сценарий за 2023 г. според Андронов е мека рецесия. Вероятността тя да се случи е около 60%. Задълбочаването на рецесията е с 35-40% вероятност. Прогнозата на КВС Груп е икономическият растеж в България догодина да се забави значително до 0,7%.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ