18 Юли 2025петък10:58 ч.

Банкер: Има риск от социални трусове

Причината - изоставането на заплатите от ръста на инфлацията

/ брой: 238

автор:Дума

visibility 1790

Има голям риск от социални трусове в Европа заради изоставането на ръста на заплатите от покачването на инфлацията. Тази прогноза направи един от най-високопоставените български банкери - Петър Андронов, главен изпълнителен директор с ресор "Международни пазари" на белгийската КВС Груп, която у нас държи ОББ и КВС Банк (бившата Райфайзенбанк). Изказването му бе по време на конференцията "Банките и бизнесът 2022".

"Горещ проблем за Европа е безпрецедентното разминаване между инфлацията и договореното възнаграждение на работниците, което стои много ниско", посочи Андронов, цитиран от "Медиапул". По думите му в САЩ има относителен синхрон между нарастването на заплатите и инфлацията, докато в Европа този поддържан от години баланс е нарушен. По данни на КВС Груп разминаването е към 6 процентни пункта, което е изключително сериозно.

Преди два месеца главният икономист на УниКредит Булбанк Кристофор Павлов отбеляза, че и в България ръстът на заплатите е спаднал под средната инфлация през второто тримесечие на годината, като очакванията му са, че ръстът на реалните възнаграждения ще остане отрицателен поне няколко тримесечия.

По данни на НСИ годишната инфлация за периода септември 2021 г. - септември 2022 г. е 18,7%, а ръстът на брутната средна заплата за същото време е 15,8% (от 1543 лв. на 1787 лв.), което означава, че увеличението на доходи засега не може да компенсира поскъпването.

"Това е рецепта за социално недоволство, за сериозни протести, за сериозно нагнетяване на напрежение", посочи Петър Андронов. По думите му има разлики между отделните държави в Европа, като в част от западноевропейските страни инфлацията се пренася върху възнагражденията автоматично. Въпреки това обаче има гласове за допълнителни увеличения над инфлацията.

Андронов очаква, че, за да избегнат социалните трусове, властите в европейските страни ще коригират възнагражденията нагоре. Проблемът е, че ако това се случи, ще доведе до повишение на базовата инфлация, която ще бъде допълнително подсилена от нарастването на възнагражденията. Именно подобни политики обаче създават опасност от инфлационна спирала, за каквато предупредиха представители на ръководството на БНБ на два пъти още през пролетта.

Основният макроикономически сценарий за 2023 г. според Андронов е мека рецесия. Вероятността тя да се случи е около 60%. Задълбочаването на рецесията е с 35-40% вероятност. Прогнозата на КВС Груп е икономическият растеж в България догодина да се забави значително до 0,7%.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 2503

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 2511

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 2323

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 2451

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 2282

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 2634

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 2452

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 2247

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ