Позиция
Балове без алкохол
Този празник не означава непременно препълнени трапези и скъпи питиета за "отскок"
/ брой: 80
Голяма грижа се е задала на хоризонта за абитуриенти и за ресторантьори! Баловете на зрелостниците обикновено се правят на 24 и на 25 май, а тези дни са свързани с изборите у нас за евродепутати и не се разрешава алкохол. Боже, какъв голям проблем! Защо да не може да се проведе празненство или бал без алкохол? Та само алкохолът ли създава настроение? Нали най-важното за празника е да се съберат близки, да се повеселят, да потанцуват, да попеят, да поиграят. Какво да кажат въздържателите? Или такива вече няма в сбърканото ни време?
Истината е много проста. Гледа се сметката, по-важна е печалбата от тези празненства, а не това, че неразумни абитуриенти не могат да преценят колко, какво и кога да пият. Доста от тях на такива тържества прекаляват с алкохола, пък и не е сигурно дали той ще е качествен или ще е "менте". Затова пък на другия ден лекарите и медицинският персонал ще имат работа в токсикологията. Не се мисли за това, че тласкаме млади хора по коварни пътища. На първо място не се поставя грижата за здравето и психиката на подрастващите. Затова се множи броят на младежите, които пушат, пият даже по улиците и превозните ни средства. Всеки от нас е срещал деца, дори невръстни, с бутилки бира на обществени места.
Възпитанието започва от семейството. А много често сега вечерята на младите семейства започва със салатката и ракийката. Няма лошо, но знаят ли си мярката? Знаят ли по колко твърд алкохол да пият? Могат ли да се управляват и да спрат навреме? Нали децата се учат първо от родителите си? Да си направиш истински празник без алкохол, да си весел без допинга на никотина и алкохолните градуси - ето това е майсторлъкът! Но за това се иска богата душа, иска се да знаеш как да ги организираш тези празници, че да са запомнящи се и без алкохол! Иска се да знаеш и как да се държиш на такива места. А ние не възпитаваме децата и как трябва да си подбират дрехите за такива тържества и балове. Много отрано трябва и родителите на абитуриентите, и техните учители да започнат подготовката за баловете. В часовете на класния ръководител е добре да се проведат разговори за тоалетите в този ден, за държанието им на масата и ползването на приборите, за кавалерското отношение на младежите към девойките. Хубаво е в часовете по физическа култура и спорт абитуриентите да си припомнят балните танци и да затвърдят уменията си в различните видове танци, хора, ръченици.
Този ден е първия им бал, началото на живота им в обществото, и е добре, ако от него им останат хубави спомени, които да ги топлят в бъдещето. Затова подготовката за баловете не се изразява в подреждането на препълнени домашни трапези и многото гости на тях, в поднасянето на скъп и вносен алкохол, а в мили и задушевни тържества с повече веселие, смях и планове за успехи в бъдещо учение, в бъдеща професионална реализация, която, за жалост, в наши дни все по-често е труден и мъчителен процес.
Ако успеят и родители, и учители, и абитуриенти - всички ЗАЕДНО, да организират смислени и красиви тържества за завършване на средното образование, няма да се поддадат на ресторантьорите, няма да им бъде нужен техния скъп и вреден алкохол. Ще имат ли сили обаче да се противопоставят на наложилата се вредна "традиция" в този ден да се консумира ОБЕЗАТЕЛНО алкохол? Иска ми се кажа "ДА", но не съм сигурна!