Българските феномени
/ брой: 142
Бизнесът се дефинира много лесно - това са парите на другите, казва Питър Дракър, специалист по управление на бизнеса, който е работил като консултант в световноизвестни компании като "Дженерал Мотърс", "Кока Кола", "Ситигруп", "АйБиЕм". Та този Дракър бил ужасен от това, че заплатите на ръководните кадри са стотици пъти по-високи от тези на средния работник и затова консултирал шефовете на големите компании как да сведат тази разлика до "морално допустимото". И те го слушали. Така е в Америка.
Бизнесът в България обаче определя по-справедливото заплащане на труда като популизъм и отвличане на общественото внимание от важните проблеми.
Един уважаван от нас работодател дори заяви, че повишаването на минималната работна заплата щяло да доведе до нарастване на битовата престъпност! Това ще е сигурно поредният български феномен. По логиката на този работодател излиза, че в Люксембург трябва да има най-голяма битова престъпност, а всъщност гражданите на тази богата държава изобщо не знаят какво е това. Не могат да го дефинират.
А по данни на нашата прокуратурата през миналата година са прекратени 400 000 дела поради липса на доказателства. 400 000 семейства няма да получат възмездие за това, че са били обрани, каза тогава прокурорът Бойко Найденов. А в момент на просветление тогавашният вътрешен министър Цветан Цветанов заяви, че битовата престъпност винаги е следствие на тежка криза, защото тогава тя се превръща в начин на препитание.
Колега на уважавания от нас работодател пък допълни, че заплатата изобщо не била "в окото на обществения дебат". Ами да, това е поредният български феномен. Защото общественият дебат в България вече няма очи, извадиха му ги, после го изкараха на улицата и го помъкнаха натам, накъдето някому е изгодно.
Друг икономист пък заяви, че увеличаването на парите за отглеждане на дете е мярка със спорен характер, която щяла да доведе до задържане на високата безработица!
Питаме обаче, как може човек, който има претенции да е експерт, да не знае, че парите за майчиноство са един вид обезщетение и се дават само на майки, които работят и са си плащали осигуровките. След като изтече срокът, в който имат право на това обезщетение, те просто се връщат на работа и нямат нищо общо с намаляването или увеличаването на безработицата.
По-добре бедни, но горди господари на улицата. Ей това е натъпкано там, където трябваше да е окото на обществения дебат.