26 Април 2024петък19:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Български фирми ще поемат 1/3 от строителството на АЕЦ "Белене"

В началото на 2019 г. стартира процедурата по избор на инвеститор за проекта, съобщи Теменужка Петкова

автор:Дума

visibility 1455

Български фирми да извършват една трета от дейностите по строителството на АЕЦ "Белене" предвижда енергийното министерство. Още в началото на следващата година ще бъде даден старт на процедурата по избор на стратегически инвеститор по проекта. Това съобщи енергийният министър Теменужка Петкова пред ресорната парламентарна комисия. На днешното заседание тя предостави подробна информация за плановете на министерството за изграждането на централата.
По разчети на ведомството АЕЦ "Белене" може да бъде изградена за 8 години и да струва около 9 милиарда евро според анализа на енергийното министерство. Петкова обясни, че се предвижда финансирането на новата ядрена мощност да стане с 20% собствен и 80% привлечен капитал.
Задължително условие към бъдещите стратегически инвеститори ще е да има българско участие в проекта, което да е под формата на апортна вноска от вложеното до момента от страна на НЕК.
Предвижда се също български фирми да извършват 1/3 от дейностите по строителството на АЕЦ "Белене".
Процедурата за избор на стратегически инвеститор за АЕЦ “Белене“ е разработена така, че в строителството се разрешава да вземат участие и други инвеститори с миноритарен дял. В конкурса по строителството ще могат да се включат и бизнес компании или лица, които имат намерение да сключат дългосрочни договори за изкупуване на енергия.
В задължителните условия на конкурса е записано, че кандидат-инвеститорът ще е задължен да използва произведеното оборудване, да бъдат използвани всички издадени лицензии, да не се променя по никакъв начин дизайнът на оборудването, да се придържа към одобрения проект от Европейската комисия през 2007 година.
В заданието е поставено задължително условие за участие на български компании при строежа на централата. Най-висока оценка ще получи онзи инвеститор, който предложи участие на над 30% български фирми. Всеки кандидат, който предложи по-висок дял, ще има и по-висока оценка при следващото участие в конкурса, обясни Петкова.
Запитана от БСП дали е обсъждан вариант АЕЦ“Белене“ да бъде обединена и развита от АЕЦ „Козлодуй, Петкова обясни, че ЕК не разрешава, тъй като се нарушават правилата на конкуренцията. Подобен казус е имало при строежа на унгарската АЕЦ “Пакш 2“. За да не се нарушава законодателството втората АЕЦ е поверена на Министерски съвет с министър без портфейл. Впоследствие обаче, няма никакъв проблем АЕЦ “Козлодуй“ да бъде оператор на централата в Козлодуй.
Ако се стигне до реализация на АЕЦ „Белене“ искаме неин оператор да бъде АЕЦ „Козлодуй“, уточни Петкова. Това означава, че ние ще можем да ползваме целия капацитет и опит на АЕЦ „Козлодуй" .
С решение на Народното събрание през миналия месец, министърът на енергетиката получи мандат за избор на инвеститор. Конкурсът ще включва 9 етапа като се очаква кандидатът да бъде избран до 1 година. Към момента няколко компании са заявили сериозен интерес.

13 зърнари са взели 52 млн. лв. субсидии

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 80

Войната в Украйна удвои приходите на ВМЗ-Сопот

автор:Дума

visibility 282

/ брой: 80

Хващат най-много негодни банкноти от 10 лева

автор:Дума

visibility 248

/ брой: 80

ВМРО-ДПМНЕ води на първия тур

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 80

Расте напрежението между САЩ и Китай

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 80

Педро Санчес подава оставка?

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 80

Накратко

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 80

По български

автор:Евгени Гаврилов

visibility 300

/ брой: 80

15 сергии

автор:Таня Глухчева

visibility 296

/ брой: 80

Хем най-бедни, хем богаташи...

visibility 259

/ брой: 80

Абсурдът "Боташ"

автор:Румен Овчаров

visibility 267

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ