България подкрепи декларацията срещу новите мерки за тютюна
Стандартизацията на продуктите и забраната на някои от тях ще се отрази пагубно върху 200 000 заети в сектора у нас
/ брой: 116
България официално подкрепи Гърция в позицията й срещу някои от мерките, заложени в европейската Директива за тютюневи изделия. Тя предвижда стандартизация на тютюневите продукти и опаковките им, забрана на ароматизираните съставки и премахването на цели категории продукти от европейския пазар, като например слимс цигарите.
У нас тези мерки биха имали пагубно въздействие върху заетостта в тютюнопроизводството. В България заетите в сектора са над 200 000 човека - най-голям брой в сравнение с всички останали страни-членки на ЕС, съобщава Money.bg.
На заседание на Съвета на министрите на земеделието на ЕС, което се проведе в Брюксел на 13 и 14 май, гръцкият министър на земеделието Атанасиос Цафтарис предупреди, че част от предложенията на Европейската комисия, включени в директивата, ще имат опустошителен ефект върху земеделските производители в ЕС. Те ще доведат до огромни загуби на работни места, без да бъде постигната поставената цел - защита на общественото здраве. Гръцката страна инициира разглеждането на Директивата за тютюневите изделия както в Съвета на министрите на здравеопазването, така и в Съвета на министрите на земеделието.
В декларацията на Гърция, подкрепена от България, Испания, Полша, Чешката република, Унгария, Кипър, Италия, Румъния и Хърватия, се твърди, че новите правила за тютюневите изделия, приети от ЕК през декември миналата година, биха засегнали сериозно поминъка на над 500 000 граждани на ЕС, заети в отглеждането и обработката на тютюн. 25 000 гръцки семейства разчитат за прехраната си на отглеждането на тютюневия сорт Бърлей. Този сорт тютюн се отглежда в някои от най-отдалечените и трудно достъпни райони в Гърция. В България такава е ситуацията с ориенталския тютюн.
Тютюнопроизводството е важен земеделски сектор за 11 от страните-членки на ЕС, включително и България. През 2012 г. около 214 000 тона тютюн е бил отглеждан на площ от над 96 хиляди хектара. Секторът осигурява заетост, износ, развитие на селското стопанство и икономическа стабилност на много от слаборазвитите райони в България и други страни от съюза.
Тютюнопроизводството в Гърция, България и ЕС като цяло е чувствителна индустрия, която поддържа икономиката в райони, в които липсва друга алтернатива. За да може да оцелее, тютюнопроизводството се нуждае от по-внимателно отношение както в рамките на Директивата за тютюневите изделия, така и в контекста на реформата на общата селскостопанска политика на ЕС, заяви министър Цафтарис.
Предложенията на ЕК ще доведат до сериозни затруднения в тютюнопроизводството и търговията с тютюневи изделия и ще предизвикат разрастване на пазара на нелегални цигари, идващи от страни извън ЕС, където тези мерки няма да се прилагат. България се присъединява към защитата на интересите на този сектор и на всички, заети по цялата верига на тютюна - производство, обработка и търговия.