19 Май 2024неделя13:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България няма да признае референдума в Крим

След близо 5-часово обсъждане КСНС излезе с 4 препоръки, постигнати с "широк консенсус", позицията не е подкрепена само от "Атака"

/ брой: 70

автор:Павлета Давидова

visibility 2409

След вчерашното заседание на Консултативния съвет по национална сигурност стана ясно, че България няма да признае резултатите от референдума в Крим. След близо 5-часово заседание президентът Росен Плевнелиев обяви, че в КСНС е постигнат широк консенсус за обща позиция относно ситуацията в Украйна. Единствено "Атака" бе против постигнатото споразумение, а Волен Сидеров напусна заседанието, без да е изслушал позициите на останалите парламентарни сили.
"България действа като член на ЕС и НАТО, като отчита националния си интерес, работи за това ЕС да има единна позиция за Украйна. България подкрепя суверенитета, единството и териториалната цялост на Украйна. Проведеният на 16 март 2014 г. референдум в Крим е в нарушение на международното право и конституцията на Украйна и България не признава резултатите от този референдум", оповести позицията Росен Плевнелиев. Членовете на КСНС призовават всички страни, които имат участие в кризата, да преустановят провокациите. Постигнат е консенсус, че изпращането на мисия на ОССЕ в Украйна е важна стъпка за гарантиране на мирното разрешаване на конфликта. България подкрепя подписването на политическата част на споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС и подписването на икономическата част след провеждане на свободни избори за президент.
На заседанието е обсъдена тезата, че ситуацията поставя пред изпитание икономическата и енергийната сигурност на България. Членовете на КСНС смятат, че диверсификацията на доставките на газ, ускоряване изграждането на интерконекторните връзки със съседните страни и разработването на газовите находища в черноморския шелф във възможно най-кратки срокове са безалтернативен национален приоритет. В позицията се настоява украинските власти да спазват правата и свободите на всички граждани, принадлежащи към различни етнически и религиозни общности, сред които е и българското малцинство.
4 препоръки отправи КСНС към изпълнителната власт. Първата предвижда Съветът за сигурност към Министерския съвет и Националният щаб да следят и анализират процесите в Украйна, които генерират рискове за сигурността на България, като предприемат своевременно необходимите за противодействие мерки. Изпълнителната власт е упълномощена да предприема действия за недопускане нарушаването на енергийните доставки, да ускори работата по изграждането на интерконекторните връзки и да осигури необходимия резерв, което да позволи на страната да преодолее евентуална енергийна криза. Институциите трябва да поддържат активен диалог с българските общности в Украйна и да им оказват необходимото съдействие, гласи следващото предложение.
"Като подкрепя досегашните усилия на правителството, КСНС препоръчва на Министерския съвет при последващите дискусии в рамките на Европейския съюз да аргументира българската позиция, като отчита всички рискове за България включително и икономическите, свързани с развитието на кризата", гласи последната препоръка.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ