17 Юли 2024сряда07:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България не е готова за еврото

Страната не изпълнява половината критерии за присъединяване към еврозоната

/ брой: 109

автор:Дума

visibility 810

България не изпълнява два от четирите формални критерия за присъединяване към еврозоната. Това става ясно от доклада на Европейската централна банка (ЕЦБ) за конвергенцията от 2020 г. В него е оценката за напредъка, постигнат от държавите членки извън валутния съюз по отношение на приемането на еврото. Докладът обхваща България, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Чешката република и Швеция, които са правно задължени да въведат еврото.

Докладите трябва да се изготвят на всеки две години, независимо от евентуални текущи процеси за присъединяване към еврозоната. Това е седмият поред доклад за България, откакто страната се присъедини към ЕС. Очаквано, както всички предишни оценки, и тази е със заключение, че страната не е готова за паричния съюз. Положителна оценка по принцип се дава едва когато дадена държава е на финалния етап да се присъедини към еврозоната - нещо, от което България все още е далеч.

В даклада се посочва, че България покрива маастрихтските критерии за публичните финанси (60% дълг към БВП и до 3% дефицит), както и за дългосрочните лихвени проценти (базирани на доходността по бенчмарковите 10-годишни ДЦК). Имаме обаче проблем с ценовата стабилност, т.е. с инфлацията, която през миналата година започна да расте и стои значително над средното референтно ниво, базиращо се на държави от еврозоната. Другият критерий, който не изпълняваме, е фактът, че не сме част от валутно-обменния механизъм ERM2. Правителството има план до юли да сме се присъединили, но това може да се случи, само ако Първа инвестиционна банка (ПИБ) успее да увеличи капитала си успешно, покривайки установения от ЕЦБ недостиг. Всяка държава трябва да стои в "чакалнята" на еврозоната поне две години, преди да може да влезе във валутния съюз. Примери с други държави от Източна Европа показват, че чакането там може да продължи и десетилетие.

Извън записаните в договорите критерии ЕЦБ следи и т. нар. "други съществени фактори", един от които е "стабилната институционална среда", включително нивото на корупция. "С изключение на Швеция, качеството на работа на институциите и управлението е сравнително ниско във всички разглеждани държави, особено в България, Румъния, Хърватия и Унгария. Това може да породи рискове за икономическата стабилност и за устойчивостта на конвергенцията", са казвза в доклада. У нас той се появява на фона на грандиозен корупционен скандал с участието на премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов, свързан с хазартния бизнес на обвинения в 18 престъпления Васил Божков.

Очакванията са през юли България и Хърватия да получат отговор дали ще бъдат допуснати до присъединяване към Банковия съюз на ЕС и чакалнята за еврозоната ERM2. За първия процес решаващият глас е на ЕЦБ, докато членството в ERM2 трябва да бъде одобрено и от правителствата на държавите от еврозоната плюс Дания.

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ