България губи годишно 140 млн. долара от укриване на данъци
Загубите у нас представляват 0,2% от БВП
/ брой: 214
Неправителствената организация Tax Justice Network публикува доклад, в който се оценяват годишните данъчни загуби на страни по света на стойност 480 милиарда долара. От тази сума изследователите на организацията изчисляват, че 65% от тези загуби (311 милиарда долара) са причинени от трансгранични злоупотреби с корпоративни данъци, докато 35% (169 милиарда долара) са резултат от укриване на данъци в чужбина от страна на богати хора.
Този вид данъчни загуби имат сериозно въздействие върху публичните финанси и способността на държавите да предоставят обществени услуги, като здравеопазване и образование. За справка, докладът посочва, че тези данъчни загуби за 10 години са еквивалентни на една година глобални разходи за обществено здравеопазване, стигайки до 4,8 трилиона долара.
Франция е страната в Европа, която изглежда, че е най-силно засегната от този проблем. През 2022 година теоретичните загуби за Франция са оценени на над 27 милиарда долара, което представлява около 1% от националния БВП. Следват Великобритания и Германия с теоретични загуби между 16 и 17 милиарда долара. По изчисления на Tax Justice Network, България губи приблизително 140 милиона долара от укриване на данъци, което представлява 0,2% от БВП на държавата. В сравнение с по-големите европейски икономики, загубите на България изглеждат по-малки.
В доклада се отбелязва, че реформите на ОИСР (например 15% минимален корпоративен данък) досега не са успели да намалят "данъчните несправедливости" в света, тъй като не обвързват страни, които не са членки на ОИСР. Затова, Tax Justice Network води кампания за създаване на орган при ООН, който да отговаря за установяването на глобални данъчни правила и за въвеждане на мерки като автоматичен обмен на информация относно финансовите сметки, прозрачност на действителните собственици и публикуване на доклади по държави от мултинационални компании, за да се разкрият мащаба и естеството на прехвърлянето на печалби.