18 Май 2024събота19:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Българите са сред най-нередовните платци в Европа

/ брой: 210

автор:Дума

visibility 22

Близо една трета от плащанията си българските компании получават със закъснение или биват отписани, защото не могат да бъдат събрани. Това сочи анализ на колекторската компания EOS, представен пред журналисти вчера.
За поредна година страната ни е на дъното в Европа, като нивото на платените задължения в падеж е същият като в обхванатата от тежка криза Гърция.
В сравнение с миналата година обаче има леко подобрение по отношение на забавените плащания у нас. Делът на редовните плащания между бизнеса от 70% през 2014 г. е нараснал до 74% през тази година, при средно за Европа - 78%. Най-изрядни в разплащанията са в Германия (83%), Австрия (81%) и Белгия (80%).
През 2015 г. отписаните и забавени плащания на бизнеса са 28%, спрямо 33% през 2014 г. Гражданите бавят или оставят неплатени 22% от своите фактури, спрямо 26% през миналата година.
Срокът за отсрочено плащане у нас е средно 33 дни, а периодът на забава се скъсява със седмица - от 29 дни през 2014 г. до 22 дни през 2015 г. По този показател страната ни е съизмерима със средното ниво за Източна Европа - 21 дни.
Като основна причина за забавяне на плащанията са временните парични затруднения на фирмите и просрочени плащания на собствени клиенти. Това означава, че междуфирмената задлъжнялост има сериозно влияние, посочи управителят на EOS Райна Миткова-Тодорова. Забавените плащания предизвикват липса на ликвидност (40%), намалени печалби (38%) и невъзможност да бъдат открити нови работни места (22%), посочват още данните на компанията.
По отношение на забавените плащания на гражданите влияние върху просрочията има безработицата и временната липса на парични средства. Данните показват, че намалява делът на неплатени сметки заради свръхзадлъжнялост (от 26% до 15%) като причина за забавяне на плащанията.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1118

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1102

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1191

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1120

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1065

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1284

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1225

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1165

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ