Аварията - дъщерята на капиталиста
Може ли в Русия да си поверите живота на частния капитал?
/ брой: 179
Да
Евгений Ясин, икономист:
- Каквато и авария да се случи у нас, всеки път търсим виновните сред бизнесмените. Това показва, че при нас още са живи съветските рефлекси.
Най-сериозното противоречие за руската икономика и обществото като цяло днес е противоречието между бизнеса и бюрокрацията. Институцията частна собственост, една от най-важните при пазарната икономика, при нас съществува отскоро - от края на управлението на Горбачов и началото на реформите на Егор Гайдар. Историята на тази институция е кратка, но това, че у нас се появиха предприемачи, е голямо постижение.
Не искам да оправдавам бизнеса за всичко. На знамето му е написано "инициатива и ефективност", но съвсем не и "чист морал". Тук има противоречие, но то не може да бъде разрешено благодарение на бюрократична намеса.
Да не зарбавяме и, че в Русия бизнесът днес трябва доста съществено да дели парите си с бюрокрацията, да й плаща. Разбира се, не говоря за данъците. Заради корупционния натиск и опасенията, че днес или утре ще му представят голяма сметка, бизнесът работи с половината от силите си. Затова смятам, така и не е бил направен необходимият ремонт на "Булгария" (корабът, който потъна във Волга - бел. ред.).
От моя гледна точка конфликтът между държавата и бизнеса е непреодолим. Но има възможност да бъде вкаран в определени рамки. Затова са необходими силни разклонения на властта, закон и държава с недефектна демокрация.
Ето къде е центърът на тежестта.
Онези, които припомнят аварията на Саяно-Шушенската ВЕЦ, искам да напомня, че тя не е частна централа. А на онези, които казват, че бизнесът завладява лостовете на управлението, искам да възразя, че това не е бизнес, а бандитизъм, израснал благодарение на индулгенциите, дадени от местните власти.
Ако искаме руската икономика да постига успехи, трябва да разбираме, че това може да направи само бизнесът. Чиновниците не умеят това.
В Русия
В Русия трябва да има твърда вяра, че бизнесът е най-важната сила в руското общество. А ако забележим, че той печели не от повишаване на производителността, това означава, че изградената у нас система от институции му оставя място за търсене на печалби от аренда, за злоупотреби, кражби и корупция. Държавата трябва да премахва грешките в работата на институциите, а не да устройва лов за един или друг бизнесмен. Смятам, че собственикът на "Булгария" е виновен и съдът ще определи това. Но добре би било да се разбере колко му се е наложило да плаща за всичките тези условия, които са му позволили да експлоатира кораба.
Не
Михаил Веллер, писател:
- Трагедията във Волга за кой ли път доказва, че ако алчността на собственика никак не е обвързана и не е ограничена от закона, то, както справедливо отбеляза Маркс, за 300% печалба той ще поеме риска за всякакво престъпление. Какво може да се противопостави на алчността на руските предприемачи? Тяхната алчност беше отпусната отдавна, от 1992-а, когато обявиха господството на свободния пазар.
Убеден съм, че имаме доста определен избор: или ще ожесточим законодателството, ще променим съотношението държавата-пазара, или ще пратим цялата страна по дяволите.
Не се оправдаха илюзиите от края на 80-те-началото на 90-те - щом дадем свобода на предприемачеството и разрешим частната собственост, собствениците, истинските стопани ще започнат по-отговорно да се отнасят към задълженията си в собствената си страна. Всички се убедихме, че големите пари и съвестта са несъвместими, но всеки път се парим наново. Държавната собственост послужи само за обогатяването на отделни лица, което за пореден път показа и тази трагедия.
Не се страхувам да се покажа излишно груб, но, ако имам възможност, бих казал на нашите бизнесмени, новите стопани на живота: "Ще ви гонят от страната, ще експрориират и ще ви бесят. Не казвайте, че не сте били предупредени". Ако такива предприемачи не ги спира нито наказателния, нито вътрешния нравствен кодекс, то само заплахи могат да ограничат тяхната алчност. Господа, ако продължават да печелите големи и много големи пари по предишния начин, ще станете по-богати, но ще се превърнете в най-безродните космополити и децата ви няма да имат родина. Те ще се окажат презрени в света богати разбойници. И такива ще ги направите вие.