22 Февруари 2026неделя01:01 ч.

Атанас Зафиров: Това е ден, в който почитаме онези, които съградиха българския дух в най-големия исторически мрак

автор:Дума

visibility 3619

За мен винаги е било повод за гордост това, че България си има собствен уникален празник - Денят на будителите. 
Това е ден в който почитаме онези, които съградиха българският дух в най-големия исторически мрак и създадоха мечтата за различна държава. Днешните си стремежи, мечти, идеи и свобода дължим само на тях. Те положиха духа си в основите на България. 
Това са хората, които видяха светлината в края на тунела и поведоха сънародниците си натам, защото не презираха своя народ, а го обичаха така искрено, че не можеха да приемат нищо друго освен да го видят свободен и с исторически хоризонт пред себе си.
Нашите будители настояваха България да бъде равна на другите европейски народи, но не за да изгуби опорите на своята идентичност или страната да се превърне във вечен изпълнител на чужди интереси, а да има народ с усещане за собствена значимост и смисъл. 
Паметта за тях изисква усилия и всекидневно посвещаване, защото твърде измамни са гласовете, които ще ни повтарят отново и отново, че патриотизмът е отживелица, а усещането за исторически корен трябва да остане на бунището на историята. 
Събуденият народ е най-прекрасният символ на страната ни. Това е истинската България и на нея ние дължим не порой от интриги, самодоволни сблъсъци и вечна политическа криза, а смирение, здрав разум и усилия за по-добър живот. Длъжни сме днес да направим така, че българският народ да получи бъдещето, което заслужава. Това е наследството пред което можем само да сведем очи и да се надяваме да бъдем достойни за него.
Честит празник!

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 3200

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 4631

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 4256

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 2817

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 4695

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 4509

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 4434

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 4941

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 3549

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ