09 Май 2024четвъртък07:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Антибиотикът - от отрова до сладкиш за бактериите

Или защо едно от медицинските чудеса на ХХ век вместо да помага, може да навреди на човека

/ брой: 273

автор:Дума

visibility 1296

Знаете ли, че вирусите, които са недосегаеми от антибиотиците, са причина за 9 от 10 случая на възпалено гърло и за 10 от 10 случая на грип?
Знаете ли, че ако през 40-те години са били достатъчни 50 хил. единици за лечение на дадена инфекция с пеницилин, в наши дни за лечението на същата болест трябват 10-15 млн. единици? Мнозина биха се досетили за причината за тези метаморфози - безразборната употреба на антибиотиците. Именно тя, както и ненужният им прием, намалява способността им да действат срещу инфекции. Това подпомага бактериите да развият резистентност (устойчивост) към това медицинско чудо на ХХ век. В първите години след началото на употребата на тези лекарства, често наричани снайперисти, се създава впечатлението, че са панацея, която ще изкорени всички бактериални заболявания - лекарите по света ги изписват масово, а пациентите се научават да си ги купуват дори без консултация с лекар. А самите микроорганизми поумняват и съумяват бързо да разузнаят какви нови оръжия им готви човекът и в спешен порядък си разработват своя стратегия и тактика за омаломощаване на антибиотика, оцеляват и мутират.   
Този проблем не само има сериозни здравни последици, но икономически: лечението на инфекциите, които са устойчиви на антибиотици, струват

до 100 пъти по-скъпо

Нелечимите или трудно лечимите инфекции вече се срещат на Стария континент. Всяка година над 80 хил. европейци, в това число и българи, развиват туберкулоза, която е устойчива на познатите антибиотици. А преди няколко седмици ДУМА писа и за гонореята, която вече почти не се повлиява от цефалоспорин. И ако нашенецът малко-по малко се научава да избягва самолечението с антибиотици, проблемът трудно може да бъде избегнат в болниците, където се изписват много повече от необходимото антибиотици заради вътреболничните инфекции. На пациентите, които се оперират, се дават често най-ново поколение антибиатици, за да бъдат избегнати инфекциите след операция, обясни микробиологът проф. Тодор Кантарджиев при първото отбелязване на европейския ден на антибиотика. От края на 2008 г. например болница "Царица Йоанна-ИСУЛ" разполага със съвременна апаратура, посредством която може да се проследи дали даден пациент е получил инфекция в болницата от нестерилни инструменти при извършване на операция или манипулация. Тези съвременни стерилизационни линии понижават разходите в здравеопазването поради понижения риск от следоперативна вътреболнична инфекция.
"Антибиотиците е известно, че убиват както "лошите", така и "добрите" микроби. Хората не трябва да воюват с микробите - те са в основата на живота. С микроби се правят хляб, пица, мляко и сирене, вино, сокове... От тях се произвеждат лекарства и суровини, служат и за модел на нови нано- и микрокомпютърни технологии", обясни преди време пред ДУМА доц. д-р Нася Хаджиева, началник на лаборатория по микробиология и вирусология, УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ". "Добрите" живеят по кожата, в устата, в червата, по лигавиците на цялото тяло. Те не предизвикват болести, не се измиват лесно от ръцете, пазят ни, като заемат местата на болестотворните микроорганизми. "Лошите" са бактерии или вируси. Те предизвикват болести. Но е важно да се знае, че не живеят повече от 24 часа и лесно се измиват от ръцете, обяснява доц. Хаджиева.


На 30 октомври 2012 г. Европейският регионален офис на СЗО подписа споразумение с Националния институт по обществено здраве и околна среда на Холандия и с Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести да се следи, ограничава и предотвратява появата и разпространението на антибиотична резистентност в страните, които са в региона, но извън рамките на Европейския съюз.

БДЖ вдигна цените на билетите с 20%

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 84

1 млн. българи са пътували по празниците

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 84

По-ранна жътва очакват зърнопроизводителите

автор:Дума

visibility 371

/ брой: 84

Си Дзинпин е на обиколка в три европейски държави

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 84

Путин готов на диалог, но на равни условия

автор:Дума

visibility 442

/ брой: 84

Израелската армия нахлу в Рафах

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 84

Накратко

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 84

Пренавиване

автор:Валентин Георгиев

visibility 368

/ брой: 84

За наше добро

visibility 335

/ брой: 84

Натровената Европа

автор:Юри Михалков

visibility 401

/ брой: 84

БСП: Да кажем ясно и високо - алтернатива има!

автор:Дума

visibility 403

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ