29 Март 2024петък17:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ами да - това е Швейцария...

Държавата, която не е водила войни от 1815 година и до ден днешен продължава да е пример за благоденствие и просперитет

/ брой: 83

visibility 5797

Боян Ангелов


От Виена до третия по големина швейцарски град Базел със самолет се стига за малко повече от час. От 10 000 метра височина ясно се виждат очертанията на Боденското езеро, образувано от алпийската река Рейн, която е естествена граница между Швейцария и Германия. От илюминатора на самолета се мерват белите контури на рейнските водопади при град Шафхаузен, столица на едноименен кантон.
Създадената преди 711 години Конфедерация Швейцария се състои от 26 кантона. На 1 август 1291 г. представители на трите планински кантона Ури, Щвиц и Унтервалд се събират в местността Рютли и учредяват Съюз на свободните граждани, което се счита за начало на швейцарската държава. Петстотин години преди Великата френска революция са издигнати като морален императив и практическо законодателство принципите за свобода, братство и равенство. Според тях всеки жител на Швейцария е равнопоставен пред Бога и себеподобните. Тези свещени правила се спазват с особена ревност и днес. И може би затова тази държава представлява своеобразен и уникален модел на етническа, религиозна и езикова толерантност.
В Швейцария официални са четири езика - немски, френски, италиански и ретроромански. В седемнадесет кантона главен език е немският, в четири - френският, в един (Тесин) - италианският. Съществуват и три смесени кантона: Берн, в който е и градът Берн, столицата на страната; Фрайбург и Валис, където се намира най-красивият алпийски връх Матерхорн (4480 м). В подножието на върха е Цермат, един от най-скъпите световни зимни курорти, в който съществува абсолютна забрана за движение на автомобили с бензинови или дизелови двигатели и където Бил Гейтс притежава луксозна вила, но едва след писменото разрешение на местните жители.
Преди десет години и френският актьор Ален Делон получи швейцарско поданство в кантон Женева, но след дългогодишен период на обследване и изчакване.
Кантон със своя особена специфика е Граубюнден, намиращ се в югоизточната част на Швейцария. В него официални са три езика - немският, ретророманският и италианският. В Граубюнден се намира Давос, който години наред е домакин на Световния икономически форум, провеждан винаги в края на месец януари. Тази година на него не присъстваха някои от най-важните политически и бизнес лидери, ала направените изводи със сигурност ще бъдат водещи през обозримото бъдеще. Реалният страх от разпад не само на Еропейския съюз, но и на глобалното постиндустриално общество като цяло и крахът на либерализма като водещ икономически модел, бяха главните теми за дискусии и прогнози. Всъщност Давос е избран за център на тези форуми, не само защото е един от най-привлекателните планински курорти, а преди всичко защото се намира в Швейцария.
Тази сравнително малка по площ и население, (7,8 млн. жители) държава притежават най-конкурентоспособната икономика в света. И не само това - с 69 000 щатски долара брутен вътрешен продукт на глава от населението тя е четвърта на планетата, а по стойност на общия вътрешен продукт от 492 млрд. щатски долара е на 21-о място. За сравнение общият брутен вътрешен продукт на България е 50 млрд. долара.
 В глобален аспект Швейцария съвсем не е малка държава и със сигурност е една от най-известните в света. Преди всичко тази популярност се дължи на свръхточните и скъпи часовници. Центрове на часовникарската индустрия са Женева, Цюрих, Шаффхаузен, Базел, Фрайбург и още десетки градове, а марки като Omega, Zenit, Tissot, Rolex, Rado са знак за престиж и благоденствие.
Друга отличителна черта на Швейцария са нейните банки, смятани за най-сигурни и надеждни. Те съхраняват в трезорите си повече от половината световен капитал. Най-мощните финансови институции са Обединени швейцарски банки (UBS), Credit Suisse, Raifeisenbank и др., а всеки кантон отделно разполага със своя собствена банка.
Третият (или първи) отличителен белег на държавата е нейната шоколадова индустрия. Върху тоблероните на едноименната шоколадова фабрика от Берн задължително е изобразен връх Матерхорн. Цюрих е столица на шоколадовите империи "Линд" и "Крафт Якоб Сушард" с неговата популярна марка "Милка". Централата на световния лидер в хранителния бранш "Нестле" е в кацналото на брега на Женевското езеро градче Вевей. То е известно и с факта, че там е завършил земния си път великия Чарли Чаплин, а неговата дъщеря Жералдин живее в семейното имение.
Във времето, когато родни псевдополитици стресират народа с последиците от повсеместна световна криза, швейцарците купуват бензин на цени като в България (1 литър струва 2.80 швейцарски франка при курс 1 франк = 1.60 лв), а средната месечна заплата там надхвърля 6000 швейцарски франка. Ала има и други "дребни" подробности. Докато по най-варварски начин правителства и работодатели у нас унищожават градени с години конституционни права и социални придобивки на работниците и служителите (намаление на годишния отпуск, премахване на класове за прослужено време, ограничаване на майчинство и детски надбавки), работещите на трудов договор в Швейцария по закон имат правото да отсъстват от работа до три работни дни в месеца, без да се изисква за това болничен лист или друг оправдателен документ. И задължително получават допълнителна месечна работна заплата в пълен размер преди излизане в платен годишен отпуск и преди Коледа. А това е само малка част от грижите на държавата за своите поданици.
От Ню Шател до Санкт Гален и от Шафхаузен до Матерхорн се развяват червени знамена с поставен в средата бял кръст. Това са националните флагове на Конфедерация Швейцария - нация от скромни и добродетелни хора, готови да помогнат на всеки, изпаднал в беда или нужда. Държавата, която не е водила войни от 1815 година и стриктно спазва принципите за неутралитет и ненамеса във вътрешните дела на другите държави, може да бъде пример за всеки, издигнал своята вътрешна свобода в ранг на свещенодействие. 

София- Базел- София


Третият по големина град Базел


Давос - икономическата столица на света


Империята UBS държи ключовете на стотици банкови сметки и... съдби


Фирмата Sushard е позната със своята престижна... шоколадова сладост


Rolex е призната световна марка


От Шафхаузен до Матерхорн се развяват червени знамена с поставен в средата бял кръст

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ