16 Октомври 2025четвъртък22:47 ч.

Алибегов: Отваряме. Ще ни застрелят ли?

автор:Дума

visibility 239

 Решението на властта да изчака с разхлабването на мерките доведе до още по-остра реакция от страна на ресторантьорския бранш. Оттам обявиха, че отиват на протест пред Министерския съвет на 27 януари. На 1 февруари пък щели отворят, независимо от мерките и независимо от възможните санкции и глоби.

„Ще ни арестуват ли? Ще ни застрелят ли? Какво повече могат да ни вземат? Какво можеш да вземеш на човек, на когото всички си взел?“ , коментира пред Медиапул Ричард Алибегов, председател на Българската асоциация на заведенията. И уточни, че ще има протестно отваряне, но при спазване на противоепидемичните мерки. Въпреки че затворените ресторанти и барове са част именно от мерките.

Заради бързото разпространение на нови щам на коронавируса в Западна Европа, властите у нас заявиха, че ще направят компромис само с образованието и ще пуснат учениците обратно в клас от 4 февруари. За другите сектори ще се мисли още и ще се следят данните до края на януари.

В началото на февруари ще се преценява дали мерките могат да бъдат разхлабени още.

Ресторантьорите обаче не са съгласни. Алибегов дори обясни как случващото се е двоен стандарт. Защото „явно вирусът ходи само в тези ресторанти, които са извън хотелите“. Правителството отваря всичко без нас, смята той. Алибетов твърди още, че „много от заведенията изобщо няма да могат да отворят“. Очаквам по-късно през тази година много от заетите в сектора да емигрират, каза още той.

От асоциацията на заведенията обмислят протест на 27 януари.  От бранша продължават да настояват обектите за хранене да отворят от началото на февруари, а увеселителните заведения - от началото на март.

В декларация от Националния борд по туризъм изразиха пълна подкрепа за ресторантьорския бранш и настояха за нов антикризисен план с ясни финансово-икономически параметри, съобщава БНР. Организацията посочва, че липсата на предсказуемост относно предстоящите решения създава огромно напрежение за всички.

От Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация настояват за спешна среща най-късно до 26 януари с премиера Бойко Борисов и ресорните министри.

От Асоциацията искат компенсациите за персонала да бъдат увеличени от първи февруари на 100% от възнаграждението, на което са се осигурявали и на 30 на сто за бизнеса.

Не питайте изкуствения интелект къде да влагате парите си

автор:Дума

visibility 1476

/ брой: 193

Внос на евтини картофи затруднява родните производители

автор:Дума

visibility 1179

/ брой: 193

Въпреки намаленията, за българите е скъпо в Банско

автор:Дума

visibility 1393

/ брой: 193

МВФ очаква ускоряване на растежа у нас

автор:Дума

visibility 1388

/ брой: 193

Пелегрини критикува София заради Скопие

автор:Дума

visibility 1489

/ брой: 193

Гърция сваля цените на над 2000 стоки

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 193

ЕС включи пчелите в застрашените видове

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 193

Германия с нов закон за военната служба

автор:Дума

visibility 1382

/ брой: 193

Позиция на ИБ на БСП

автор:Дума

visibility 1412

/ брой: 193

Кой разочарова Тръмп?

автор:Юри Михалков

visibility 1428

/ брой: 193

Отборче

автор:Владимир Николов

visibility 1229

/ брой: 193

Поскъпването на златото бие инфлацията 2 поредни години

visibility 1427

/ брой: 193

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ