Алафрангата в творчеството на Дечко Узунов
Над 20 произведения на именития художник са подредени в изложба, която се открива днес
/ брой: 37
Изложбата "Дечко Узунов. Силата на алафрангата", която се открива на 23 февруари от 18 ч. в галерия-музей "Дечко Узунов" в София, е част от програма "Наследството" на ХГ "Дечко Узунов", филиал на Софийската градска художествена галерия, която има за цел да популяризира творческото наследство на големия български художник, научи ДУМА от Маргарита Енева.
През февруари, месеца, в който Дечко Узунов е роден, галерията традиционно организира изложба, посветена на творческото му наследство. Настоящата експозиция представя рядка възможност да бъдат видени произведения, част от серия творби, свързани с темата за алафрангата. Те са създадени през различни десетилетния, в които авторът многократно се обръща към темата.
"Алафранга", или по френски образец, е част от прехода от традицията към модерността в българското общество. Навлиза по време на Възраждането и оказва влияние в архитектурата, облеклото и бита в средата на 19-ото столетие. Ражда се стилът, който олицетворява промените и модерната европейска култура в Пловдив, Копривщица, Пазарджик, Сливен, Мелник и други български градове. В изкуството на XX век алафрангата се превръща (появява и като) в кавалетно произведение.
В своето богато и разнообразно творчество и Дечко Узунов е запленен от орнамента и многоцветието, силно изразени в богатите по форма и уникални като колорит народни носии, тъкани, керамика, както и от архитектурата и нейната декоративна украса.
Вглежда се в навяващия сила, спокойствие и увереност колорит, свежестта на тоновете, мекотата на линиите и често твърде смелите цветни съчетания, които говорят за голямото майсторство и вътрешен усет на възрожденските художници. И това го вдъхновява да създаде и своите алафранги. Една след друга те ще се появяват между останалите сюжети. От букети във вази и цветни клонки израстват до Дървото на живота в загатнати ниши до интериори, напомнящи помпеанската живопис.
В експозицията са подбрани над 20 произведения от фонда на ХГ "Дечко Узунов", филиал на СГХГ.