20 Февруари 2026петък05:00 ч.

Няколко думи

АЕЦ "Хърлец"

/ брой: 30

автор:Нора Стоичкова

visibility 20930

Новите ядрени мощности, които Сглобката се надява да й построят фирмите отвъд океана, развълнуваха общественото мнение и експертната общност.
Истината ще блесне по-късно, но засега с просто око се вижда, че има само едни голи намерения, скрепени с меморандум със САЩ, че ще имаме реактори с технология на "Уестингхаус".
Първо, няма изградена площадка за въпросните блокове. Ако тя бъде изградена както трябва, ще опре до оградите на къщите в близкото до сегашния АЕЦ село Хърлец. По норматив са нужни поне 3, ако не и 6 км отстояние на площадката от населеното място, но такова не се предвижда.
Второ, технологията на "Уестингхаус" няма лиценз от ЕВРАТОМ, а Великобритания и Чехия се отказаха от нея. Вторите, вероятно и заради проблемите с горивото на въпросната компания, което създаде сериозни проблеми, след като бе въведено в реакторите в Темелин, които са руските ВВЕР. Какъвто е и нароченият за експеримента 5 блок.
Трето, 14 млрд. долара е първоначалната цена за двата нови реактора. Но това не е проект за една година и с времето инфлацията ще раздуе тази цифра почти двойно.
В резултат новата централа прилича на мираж, който ще ни струва десетки милиарди нов дълг на гърбината. Ние ще ги платим, нашият слугинаж ще обере трохите, а големият пай ще отиде в проектанта, инженеринговата и строителната компании. И те ще са американски.

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ