91% от българите подкрепят намаляването на депутатските заплати
Идеята на БСП за намаляването на депутатските заплати се одобрява от 91 процента от българите. Това показват данните от експресно телефонно проучване на "Галъп интернешенъл" по актуални политически теми. Като цяло в обществото има очакване за повече обществена, социална и съдебна справедливост, българите искат да видят по-твърди действия на властта срещу корупцията и престъпността, коментират социолозите. Огромната част от запитаните - 84% - казват, че не биха понесли финансово ново увеличение на цената на тока. 92 на сто пък са съгласни с твърдението, че има много злоупотреби с т.нар. инвалидни пенсии и че това трябва да спре. Сънародниците ни са чувствителни и по темата за българите, за които САЩ искат екстрадиция. 60% одобряват отказа на прокуратурата да екстрадира Желяз Андреев и за арестува колегите му.
Масово одобрение среща и намерението на вицепремиера Валери Симеонов да се ограничат рекламите на хазарт.
Като провал на властта се сочи скоростното бягство от затвора на двама рецидивисти.
Полюсни са мненията около делото срещу кмета на "Младост" Десислава Иванчева. 44 на сто от запитаните смятат, че по-скоро случаят е скалъпен, 34% пък са на обратното мнение.
Голямата част от българите, 69%, приемат критиките на президента Румен Радев по отношение на корупцията и задкулисието в държавата.
Общото ниво на критичност към властта у нас остава силно, въпреки подкрепата за външнополитическите действия на Борисов, уловена в предишни изследвания, коментират от "Галъп".
Според проучването 42% от българите смятат, че в живота у нас може да се успее преди всичко с повече късмет. 53% смятат, че се успява преди всичко с повече работа. Делът от 42% не е малък и свидетелства за важни народопсихологически особености, за качеството на живот на мнозина у нас, както и за усещането за несправедливост.
На този фон 5% от запитаните твърдят, че редовно играят игри като тото, лотария, посягат към форми на хазарт и т.н. Те се равняват условно на близо 300 хиляди души. Тези хора харчат средно по 43 лв месечно за такъв тип игри.
Огромното мнозинство - 86% - от играещите свидетелстват, че никога не са печелили сума, която да смятат за значима. Сред останалите пък личат най-вече хора печелили до 99 лв. За по-големи суми свидетелстват малцина, а само 1% от общо всички запитани в изследването твърдят, че са печелили суми над 5 хил. лв.
Мнозинство от 68% казват, че не познават човек, който да е спечелил значителна сума. Още по-голямо мнозинство – 81% - смятат, че да се спечели значима сума в такива игри не е лесно. 9% са на обратното мнение, а останалите се колебаят.
Изследването е проведено сред 801 души чрез телефонно интервю между 19 и 22 април.